Lenovo
Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen1 20UN00FUUS 13" Notebook - 2K - 2160 x 1350 - Intel Core i5 11th Gen i5-1140G7 Quad-core [4 Core] 1.80 GHz - Intel Evo Platform - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory -
- SKU:
- 19291416
- MPN:
- 20un00fuus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
X1 Series l First-class experience
Professionals who expect the very best from their technology turn to the ThinkPad X1 line-not just for innovation and style, but for uncompromised performance. From ultralight laptops and 2-in-1s, to extreme power devices, to the world's first foldable PC, X1s raise the bar. And with ThinkPad in their name, reliability and security are standard.
Package Contents:
- ThinkPad X1 Nano Gen 1 20UN00FUUS
- AC Adapter
Features
Windows Hello Compatible:
Yes
ThinkPad X1 Nano Gen 1 20UN00FUUS AC Adapter
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Yes
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Yes
Package Contents:
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
ENERGY STAR 8.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Intel Evo Platform | Yes |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1140G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Product Color | Black Paint |
| Cover Material |
|
| Height | 0.66" |
| Color Family | Black |
| Width | 11.5" |
| Depth | 8.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul> <li><b>Base Warranty</b> 3-year, Depot</li> <li><b>Included Upgrade</b> 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Courier/Carry-in</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2160 x 1350 |
| Screen Size | 13" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 450 Nit |
| Screen Mode | 2K |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | X1 Series l First-class experience Professionals who expect the very best from their technology turn to the ThinkPad X1 line-not just for innovation and style, but for uncompromised performance. From ultralight laptops and 2-in-1s, to extreme power devices, to the world's first foldable PC, X1s raise the bar. And with ThinkPad in their name, reliability and security are standard. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad X1 Nano Gen 1 20UN00FUUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20UN00FUUS |
| Product Model | 20UN00FUUS |
| Product Series | X1 Nano Gen1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Release Month | July |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen1 20UN00FUUS 13" Notebook - 2K - 2160 x 1350 - Intel Core i5 11th Gen i5-1140G7 Quad-core [4 Core] 1.80 GHz - Intel Evo Platform - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory -