Lenovo
Lenovo ThinkBook 15p IMH 20V30020US 15.6" Notebook - 4K UHD - 3840 x 2160 - Intel Core i7 10th Gen i7-10750H Hexa-core [6 Core] 2.60 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Mineral Gray
- SKU:
- 18212192
- MPN:
- 20v30020us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Built for business, designed for you
These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops boast awesome entertainment features. And they're eye catching too.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkBook 15p IMH 20V30020US Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Specs
| Built-in Devices | |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i7-10750H |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.39 lb |
| Product Color | Mineral Gray |
| Height | 0.80" |
| Color Family | Gray |
| Width | 9.8" |
| Depth | 14.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce GTX 1650Ti |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Built for business, designed for you These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops boast awesome entertainment features. And they're eye catching too. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkBook 15p IMH 20V30020US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20V30020US |
| Product Model | 20V30020US |
| Product Series | 15p IMH |
| Product Line | ThinkBook |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.2 Gen2 (Type C) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkBook 15p IMH 20V30020US 15.6" Notebook - 4K UHD - 3840 x 2160 - Intel Core i7 10th Gen i7-10750H Hexa-core [6 Core] 2.60 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Mineral Gray