Lenovo
Lenovo ThinkBook 13s G2 ITL 20V900DNUS 13.3" Notebook - QHD - 2560 x 1600 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Mineral Gray
- SKU:
- 18831399
- MPN:
- 20v900dnus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkBook 13s G2 ITL 20V900DNUS 13.3" Notebook - QHD - 2560 x 1600 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core (4 Core) 2.40 GHz - 8 GB RAM - 256 GB SSD - Mineral Gray- Intel Core i5 2.40 GHz processor provides great performance, immersive multimedia and rapid loading of programs
- 8 GB memory is ready to run powerful programs with efficient multitasking
- The 13.3" 2560 x 1600 screen provides a great movie watching experience
- Standing screen display size: ?13.3 Inches
- Screen Resolution: ?2560 x 1600 pixels
- Processor: ?2.4 GHz core_i5_family
- RAM: ?8 GB LPDDR4
- Hard Drive: ?256 GB Flash Memory Solid State
- Graphics Coprocessor: ?Intel Iris Xe Graphics
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?Iris Xe Graphics
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ax
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?ThinkBook 13s G2 ITL
- Item model number: ?20V900DNUS
- Item Weight: ?3.2 pounds
- Product Dimensions: ?11.8 x 8.3 x 0.61 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?11.8 x 8.3 x 0.61 inches
- Color: ?Mineral Gray
- Rear Webcam Resolution: ?1 MP
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?1
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Optical Drive Type: ?No Optical Drive
Where work & leisure unite
The thin and light ThinkBook 13s laptop catches the eye, carved in a durable all-aluminum chassis with a stunning metallic finish - this laptop is sure to impress. It's very responsive too, with fast Intel processing, Modern Standby, and a solid-state drive to store your files. Boot up and log on in a flash with a fingerprint reader built-in on the power button. This 13.3" device also boasts a narrow bezel FHD display with Dolby Vision and Harman speakers with Dolby Audio. So, no matter what you're viewing or listening to, it's sure to look and sound amazing.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkBook 13s G2 ITL 20V900DNUS Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Anti-glare Screen
China
Features:
Anti-glare Screen
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 1 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.20 lb |
| Product Color | Mineral Gray |
| Height | 0.61" |
| Color Family | Gray |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.70 lb |
| Shipping Depth | 17.70" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 11.8" |
| Shipping Width | 11.70" |
| Shipping Height | 3.30" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | QHD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Where work & leisure unite The thin and light ThinkBook 13s laptop catches the eye, carved in a durable all-aluminum chassis with a stunning metallic finish - this laptop is sure to impress. It's very responsive too, with fast Intel® processing, Modern Standby, and a solid-state drive to store your files. Boot up and log on in a flash with a fingerprint reader built-in on the power button. This 13.3" device also boasts a narrow bezel FHD display with Dolby Vision™ and Harman speakers with Dolby Audio™. So, no matter what you're viewing or listening to, it's sure to look and sound amazing. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkBook 13s G2 ITL 20V900DNUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20V900DNUS |
| Product Model | 20V900DNUS |
| Product Series | 13s G2 ITL |
| Product Line | ThinkBook |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkBook 13s G2 ITL 20V900DNUS 13.3" Notebook - QHD - 2560 x 1600 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Mineral Gray