Lenovo
Lenovo ThinkBook 14 G2 ITL 20VD00V5US 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Mineral Gray
- SKU:
- 18938339
- MPN:
- 20vd00v5us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkBook 14 G2 ITL 20VD00V5US 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core (4 Core) 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Mineral Gray - Intel Chi- Release Month: August
- Release Year: 2021
- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 11th Gen
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Processor: ?2.8 GHz core_i7
- RAM: ?16 GB
- Hard Drive: ?512 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?20VD00V5US
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Processor Brand: ?Intel
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
Built for business, designed for youThese laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops boast awesome entertainment features. And they're eye catching too. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 20VD00V5US. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkBook. Product Series: 14 G2 ITL. Product Model: 20VD00V5US. Product Name: ThinkBook 14 G2 ITL 20VD00V5US Notebook. Product Type: Notebook. [Technical Information] Release Month: August. Release Year: 2021. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Generation: 11th Gen. Processor Model: i7-1165G7. Processor Core: Quad-core (4 Core). Processor Speed: 2.80 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.70 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] Standard Memory: 16 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Memory Speed: 3200 MHz. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 14". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: Iris Xe Graphics. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ac. Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. Finger Print Reader: Yes. [Interfaces/Ports] Total Number of USB Ports: 3. Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2. Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: 1. Network (RJ-45): Yes. Number of Thunderbolt 4 Ports: 1. [Operating System] Operating System Platform: Windows.
Package Contents:
Features
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.09 lb |
| Product Color | Mineral Gray |
| Height | 0.70" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 8.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 6 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Built for business, designed for you These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops boast awesome entertainment features. And they're eye catching too. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkBook 14 G2 ITL 20VD00V5US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20VD00V5US |
| Product Model | 20VD00V5US |
| Product Series | 14 G2 ITL |
| Product Line | ThinkBook |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | August |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information