Lenovo
Lenovo ThinkPad L13 Gen 2 20VH0022US 13.3" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black
- SKU:
- 18492783
- MPN:
- 20vh0022us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad L13 Gen 2 20VH0022US 13.3" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 i7-1165G7 Quad-core (4 Core) 2.80 GHz - 16 GB RAM - 256 GB SSD - Black - Windows 10 Pro - Intel- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Model: i7-1165G7
- Processor Core: Quad-core (4 Core)
- Processor Speed: 2.80 GHz
- Standing screen display size: ?13.3 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Processor: ?2.8 GHz core_i7
- RAM: ?16 GB
- Hard Drive: ?256 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?20VH0022US
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Processor Brand: ?Intel
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
MAINSTREAM LAPTOPSIf it's productivity and price that matter most, these laptops fit the bill. The L Series, as with all of the ThinkPad family, boasts legendary reliability, our award-winning, spill-resistant keyboards, security options, and superior web-conferencing at cost-conscious pricing. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 20VH0022US. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Series: L13 Gen 2. Product Model: 20VH0022US. Product Name: ThinkPad L13 Gen 2 20VH0022US Notebook. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Model: i7-1165G7. Processor Core: Quad-core (4 Core). Processor Speed: 2.80 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.70 GHz. [Memory] Standard Memory: 16 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. [Display & Graphics] Screen Size: 13.3". Display Screen Type: LCD. Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: Yes. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: Iris Xe Graphics. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Ethernet Technology: Ethernet. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Finger Print Reader: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 4. USB Type-C: Yes. USB Type-C Detail: 2 Type-C with PD. [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Language: English. Operating System Architecture: 64-bit. [Input Devices] Keyboard Backlight: Yes. Keyboard Localization: English (US). [Battery Information] Number of Cells: 4-cell. [Power Description] Maximum Power Supply Wattage: 65 W. [Physical Chara
Package Contents:
Features
Specs
| Built-in Devices | |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.06 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.70" |
| Width | 8.6" |
| Depth | 12.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | MAINSTREAM LAPTOPS If it's productivity and price that matter most, these laptops fit the bill. The L Series, as with all of the ThinkPad family, boasts legendary reliability, our award-winning, spill-resistant keyboards, security options, and superior web-conferencing at cost-conscious pricing. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad L13 Gen 2 20VH0022US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20VH0022US |
| Product Model | 20VH0022US |
| Product Series | L13 Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 Type-C with PD |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information