Lenovo
Lenovo ThinkPad P14s Gen 2 20VX007DUS 14" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black
- SKU:
- 18427021
- MPN:
- 20vx007dus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad P14s Gen 2 20VX007DUS 14" Rugged Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core (4 Core) 2.80 GHz - 8 GB RAM - 256 GB SSD - Black- Standing screen display size: ?14 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080 pixels
- Processor: ?2.8 GHz core_i7_family
- RAM: ?8 GB DDR4
- Hard Drive: ?256 GB Flash Memory Solid State
- Graphics Coprocessor: ?NVIDIA Quadro T500
- Chipset Brand: ?NVIDIA
- Card Description: ?Quadro T500
- Graphics Card Ram Size: ?4 GB
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ax
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?ThinkPad P14s Gen 2
- Item model number: ?20VX007DUS
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?3.24 pounds
- Product Dimensions: ?8.9 x 13 x 0.7 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?8.9 x 13 x 0.7 inches
- Color: ?Black
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?1
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
Up to 11th Gen Intel Core processors
Package Contents:
- ThinkPad P14s Gen 2 (Intel) 20VX007DUS
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkPad P14s Gen 2 (Intel) 20VX007DUS
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.24 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.70" |
| Width | 13" |
| Depth | 8.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | Quadro T500 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkPad P14s Gen 2 14" Intel Mobile Workstation | Power that moves Up to 11th Gen Intel® Core™ processors Optional NVIDIA® professional graphics 14" slim, light and portable mobile workstation Perfect for highly mobile power users Equipped with ThinkShield security solutions Great for students, architects, and engineers to be creative anytime, anywhere. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ThinkPad P14s Gen 2 (Intel) 20VX007DUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20VX007DUS |
| Product Model | 20VX007DUS |
| Product Series | P14s Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | May |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 400 MB/s |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Random 4KB Read | 100000IOPS |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Random 4KB Write | 80000IOPS |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad P14s Gen 2 20VX007DUS 14" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black