Lenovo
Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 20W000T5US 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD
- SKU:
- 18838778
- MPN:
- 20w000t5us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
T Series | We've got your back
Built to perform and engineered to endure, our flagship laptops have you covered in the office, out in the field, and everywhere in between. Productivity-rich features like epic battery life, blazing-fast USB -C Thunderbolt® ports, and powerful processing keep you up and running.
A lot of Think
ThinkPad has been to the top of Mount Everest, the depths of the ocean, and the canopies of rain forests. NASA embraced the ThinkPad on both the International and the Mir Space Stations. It's even in the permanent collection at the Museum of Modern Art in NY. No small wonder then, that we've sold well over 100 million and counting of these reliable devices-thanks in part to loyal T Series customers.
Package Contents:
- ThinkPad T14 Gen2
- AC Adapter
Features
- ThinkPad T14 Gen2
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Additional Information:
No Ethernet Port, Only Supports Cable Docking, Does Not Support Mechanical Docking
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.70" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.49 lb |
| Shipping Depth | 10.96" |
| Shipping Width | 14.97" |
| Shipping Height | 2.70" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | T Series | We've got your back Built to perform and engineered to endure, our flagship laptops have you covered in the office, out in the field, and everywhere in between. Productivity-rich features like epic battery life, blazing-fast USB -C Thunderbolt® ports, and powerful processing keep you up and running. A lot of Think ThinkPad has been to the top of Mount Everest, the depths of the ocean, and the canopies of rain forests. NASA embraced the ThinkPad on both the International and the Mir Space Stations. It's even in the permanent collection at the Museum of Modern Art in NY. No small wonder then, that we've sold well over 100 million and counting of these reliable devices-thanks in part to loyal T Series customers. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad T14 Gen2 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20W000T5US |
| Product Model | 20W000T5US |
| Product Series | T14 Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Upgradable Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information