Lenovo
Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 20W000T9US 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD
- SKU:
- 18838810
- MPN:
- 20w000t9us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Notebook 20W000T9US ThinkPad T14 14" Core i5-1135G7 8GB 256GB Intel Iris Xe Windows 10 Pro RetailPERFORMANCEProcessor
Intel Core i5-1135G7 (4C / 8T, 2.4 / 4.2GHz, 8MB)
Graphics
Integrated Intel Iris Xe Graphics functions as UHD Graphics
Chipset
Intel SoC Platform
Memory
8GB Soldered DDR4-3200
Memory Slots
One memory soldered to systemboard, one DDR4 SO-DIMM slot, dual-channel capable
Max Memory
Up to 40GB (8GB soldered + 32GB SO-DIMM) DDR4-3200
Storage
256GB SSD M.2 2242 PCIe 3.0x4 NVMe
Storage Support
One drive, up to 256GB M.2 2242 SSD or 2TB M.2 2280 SSD
Card Reader
MicroSD Card Reader
Optical
None
Audio Chip
High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec
Speakers
Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio
Camera
720p with Privacy Shutter
Microphone
2x, Array
Battery
Integrated 50Wh
Max Battery Life
MobileMark 2018: 10.7 hr
JEITA 2.0: 14.5 hr
Power Adapter
65W USB-C (2-pin)DESIGN
Display
14" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare
Touchscreen
None
Color Calibrator
None
Keyboard
Backlit, English
Case Color
Black
Surface Treatment
Not Anti-microbial
Case Material
PPS / 50% GF (Top), PC + ABS / Talc15 + Magnesium Alloy (Keyboard Cover), PA / 50% GF (Bottom)SOFTWARE
Operating System
Windows 11 DG Windows 10 Pro 64, English
Bundled Software
NoneCONNECTIVITY
Ethernet
None
WLAN + Bluetooth
Intel AX201 11ax, 2x2 + BT5.2
WWAN
None
SIM Card
None
NFC
None
Standard Ports
1x USB 3.2 Gen 1
1x USB 3.2 Gen 1 (Always On)
2x Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 1.4a)
1x HDMI 2.0
1x microSD card reader
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
Optional Ports (configured)
None
Docking
Various docking solutions supported via side docking connector (optional) or Thunderbolt.
For more compatible docking solutions, please visit Docking for ThinkPad T14 Gen 2 (Intel)
Monitor Cable
NoneSECURITY and PRIVACY
Smart Card Reader
None
RFID Reader
None
Security Chip
Discrete TPM 2.0
Fingerprint Reader
Touch Style, Match-on-Chip
Physical Locks
Kensington Security Slot
Other Security
Camera privacy shutterMANAGEABILITY
System Management
Non-vProSERVICE
Included Upgrade
NoneACCESSORIES
Bundled Accessories
NoneCERTIFICATIONS
Green Certifications
EPEAT Gold
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified
RoHS compliant
Mil-Spec Test
MIL-STD-810H military test passedItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
18 x 12 x 4
Weight
7.00 lb
Warranty Information
1-year, Depot
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- ThinkPad T14 Gen 2 20W000T9US Notebook
- Windows 11 Pro License Media
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Additional Information:
No Ethernet Port, Only Supports Cable Docking, Does Not Support Mechanical Docking
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.70" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.49 lb |
| Shipping Depth | 10.96" |
| Shipping Width | 14.97" |
| Shipping Height | 2.70" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Thinkpad T14 Gen 2 (Intel) | The work-life balance laptop From powerful 11th Gen Intel® Core™ processors to life-like NVIDIA® graphics, the ThinkPad T14 Gen 2 (14" Intel) laptop delivers everything you need for work and fun. Blazing-fast WiFi 6E gets you online faster and more stable than ever. Plus, time-saving features like a touch fingerprint reader, Modern Standby, and Wake on Voice add convenience and simplicity to your workflow. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad T14 Gen 2 20W000T9US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20W000T9US |
| Product Model | 20W000T9US |
| Product Series | T14 Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Upgradable Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 20W000T9US 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD