Lenovo
Lenovo ThinkPad T15 Gen 2 20W40018US 15.6" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black
- SKU:
- 18838811
- MPN:
- 20w40018us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad T15 Gen 2 20W40018US 15.6" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 i7-1165G7 Quad-core (4 Core) 2.80 GHz - 16 GB RAM - 512 GB SSD - Black - Windows 10 Pro - I- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Model: i7-1165G7
- Processor Core: Quad-core (4 Core)
- Processor Speed: 2.80 GHz
- Standing screen display size: 15.6 Inches
- Screen Resolution: 1920 x 1080
- Processor: 2.8 GHz core_i7
- RAM: 16 GB
- Hard Drive: 512 GB
- Brand: Lenovo
- Item model number: 20W40018US
- Operating System: Windows 10 Pro
- Processor Brand: Intel
- Computer Memory Type: DDR4 SDRAM
WORLD-RENOWNED BUSINESS TOOLSPerformance and durability in our flagship laptop series. The superior design and build of the ThinkPad T Series, as well as our award-winning, spill-resistant keyboards, exceptional security features, and strong performance set these laptops as the gold standard. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 20W40018US. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Series: T15 Gen 2. Product Model: 20W40018US. Product Name: ThinkPad T15 Gen 2 20W40018US Notebook. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Model: i7-1165G7. Processor Core: Quad-core (4 Core). Processor Speed: 2.80 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.70 GHz. [Memory] Standard Memory: 16 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. [Display & Graphics] Screen Size: 15.6". Display Screen Type: LCD. Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: Yes. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: Iris Xe Graphics. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Ethernet Technology: Ethernet. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Finger Print Reader: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 4. Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2. Network (RJ-45): Yes. [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Language: English. Operating System Architecture: 64-bit. [Input Devices] Keyboard Backlight: Yes. Keyboard Localization: English (US). [Battery Information] Number of Cells: 3-cell. [Power Description] Maximum Power Supply Wattage: 65 W. [Physical Characteristics] Color: Black. Height: 0.75". Width: 9.8". De
Package Contents:
Features
Specs
| Built-in Devices | |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.86 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.75" |
| Color Family | Black |
| Width | 9.8" |
| Depth | 14.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | WORLD-RENOWNED BUSINESS TOOLS Performance and durability in our flagship laptop series. The superior design and build of the ThinkPad T Series, as well as our award-winning, spill-resistant keyboards, exceptional security features, and strong performance set these laptops as the gold standard. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad T15 Gen 2 20W40018US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20W40018US |
| Product Model | 20W40018US |
| Product Series | T15 Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information