Lenovo
Lenovo ThinkPad T15 Gen 2 20W400K4US 15.6" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD
- SKU:
- 18838851
- MPN:
- 20w400k4us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/20/2023 07:35:59 AM PST
- Stock Update:
- 03/20/2023 07:35:59 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkPad 15 Gen 2 (Intel) | Reliable workmate. Sportive companion.
The highly customizable ThinkPad T15 Gen 2 (15" Intel) takes the term "personal computer" quite literally. It can be configured to your specific needs, whether you need a laptop for work, entertainment, or both. Up to 11th Gen Intel® Core™ i7 vPro processors lead the way with robust performance capabilities, while a luminous 15" display with optional Dolby Vision™ UHD resolution provides best-in-class visuals.
Package Contents:
- ThinkPad 15 Gen 2 20W400K4US NoteBook
- AC Adapter
- Windows 11 Pro License Media
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- ThinkPad 15 Gen 2 20W400K4US NoteBook
- AC Adapter
- Windows 11 Pro License Media
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Additional Information:
No Ethernet Port, Only Supports Cable Docking, Does Not Support Mechanical Docking
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.75" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.07 lb |
| Shipping Depth | 11.76" |
| Width | 14.4" |
| Depth | 9.8" |
| Shipping Width | 16.40" |
| Shipping Height | 2.75" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkPad 15 Gen 2 (Intel) | Reliable workmate. Sportive companion. The highly customizable ThinkPad T15 Gen 2 (15" Intel) takes the term "personal computer" quite literally. It can be configured to your specific needs, whether you need a laptop for work, entertainment, or both. Up to 11th Gen Intel® Core™ i7 vPro processors lead the way with robust performance capabilities, while a luminous 15" display with optional Dolby Vision™ UHD resolution provides best-in-class visuals. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad 15 Gen 2 20W400K4US NoteBook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20W400K4US |
| Product Model | 20W400K4US |
| Product Series | T15 Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Upgradable Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad T15 Gen 2 20W400K4US 15.6" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD