Lenovo
Lenovo ThinkPad P15s Gen 2 20W6001SUS 15.6" Mobile Workstation - 4K UHD - 3840 x 2160 - Intel Core i7 i7-1185G7 Quad-core [4 Core] 3 GHz - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Black
- SKU:
- 18251807
- MPN:
- 20w6001sus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo - Lenovo ThinkPad P15s Gen 2 20W6 Core i7 1185G7 / 3 GHz - vPro - Win 10 Pro 64-bit - 32 GB RAM - 1 TB SSD TCG Opal Encryption 2, NVMe - 15.6" IPS 3840 x 2160 (Ultra HD 4K) - Quadro T500 / Iris Xe Graphics - Wi-Fi 6, Bluetooth - WWAN upgradable - black - kbd: US - with 3 Years Lenovo Premier SupportPackage Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad P15s Gen 2 20W6001SUS Mobile Workstation Lithium Polymer Battery AC Adapter
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Model | i7-1185G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.86 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.75" |
| Color Family | Black |
| Width | 9.8" |
| Depth | 14.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce T500 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | OUR MOST POWERFUL MOBILE WORKSTATIONS Fusing the portability of ThinkPad with the power of a workstation, P Series laptops feature ISV-certified applications, lightning-fast graphics & processing, and more cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs - in a surprisingly thin, light package. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ThinkPad P15s Gen 2 20W6001SUS Mobile Workstation |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20W6001SUS |
| Product Model | 20W6001SUS |
| Product Series | P15s Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad P15s Gen 2 20W6001SUS 15.6" Mobile Workstation - 4K UHD - 3840 x 2160 - Intel Core i7 i7-1185G7 Quad-core [4 Core] 3 GHz - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Black