Lenovo
Lenovo ThinkPad P15s Gen 2 20W600KTUS 15.6" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1185G7 Quad-core [4 Core] 3 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 512 GB
- SKU:
- 19746280
- MPN:
- 20w600ktus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkPad P15s G2 Intel Core i7-1185G7 vPro (3GHz 12MB) 15.6 1920 x 1080 Non-Touch Windows 10 Pro 64 preinstalled through downgrade rights in Windows 11 Pro 64 16.0GB 1x512GB SSD M.2 2280 PCIe TLC Opal NVIDIA Quadro T500 4GB Wired Ethernet BT 5.0 or above WiFi6 AX201 2x2 IR&RGB Camera 3 Cell Li-Pol 57Wh 3YR Premier NBD USB-C or Thunderbolt docking only (no mechanical docking support).Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad P15s Gen 2 20W600KTUS Mobile Workstation AC Adapter
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified Notebooks 8
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1185G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.86 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.75" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.4" |
| Depth | 9.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 15.80 Hours |
| Battery Energy | 57 Wh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board + SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 48 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| On-board Memory | 16 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | Active Matrix TFT LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | Quadro T500 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | OUR MOST POWERFUL MOBILE WORKSTATIONS Fusing the portability of ThinkPad with the power of a workstation, P Series laptops feature ISV-certified applications, lightning-fast graphics & processing, and more cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs - in a surprisingly thin, light package. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ThinkPad P15s Gen 2 20W600KTUS Mobile Workstation |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20W600KTUS |
| Product Model | 20W600KTUS |
| Product Series | P15s Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad P15s Gen 2 20W600KTUS 15.6" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1185G7 Quad-core [4 Core] 3 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 512 GB