Lenovo
Lenovo ThinkPad X13 Yoga Gen 2 20W80056US 13.3" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB
- SKU:
- 18838939
- MPN:
- 20w80056us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/17/2022 09:12:39 AM PST
- Stock Update:
- 11/17/2022 09:12:39 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkPad X1 Yoga l World's lightest 14" business 2-in-1
The definition of versatility, this ultralight 2-in-1 adapts to your business with 4 flexible modes to work, present, create, and connect. Features a stunning display with intense color and deep contrast. Even a dockable, rechargeable stylus pen. Plus, the fastest, advanced mobile broadband technology available.
Features l Works the Way You Do
Thin and light 14" 2-in-1 convertible, the ThinkPad X1 Yoga supports four flexible usage modes for when you want to work, present, create, and connect.
Package Contents:
- ThinkPad X13 Yoga Gen 2 (Intel) 20W80056US
- AC Adapter
- Lenovo Integrated Pen (Garaged)
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- ThinkPad X13 Yoga Gen 2 (Intel) 20W80056US
- AC Adapter
- Lenovo Integrated Pen (Garaged)
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 2.65 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.61" |
| Color Family | Black |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.30 lb |
| Shipping Depth | 17.10" |
| Width | 12" |
| Depth | 8.4" |
| Shipping Width | 3.10" |
| Shipping Height | 11.10" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkPad X1 Yoga l World's lightest 14" business 2-in-1 The definition of versatility, this ultralight 2-in-1 adapts to your business with 4 flexible modes to work, present, create, and connect. Features a stunning display with intense color and deep contrast. Even a dockable, rechargeable stylus pen. Plus, the fastest, advanced mobile broadband technology available. Features l Works the Way You Do Thin and light 14" 2-in-1 convertible, the ThinkPad X1 Yoga supports four flexible usage modes for when you want to work, present, create, and connect. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | ThinkPad X13 Yoga Gen 2 (Intel) 20W80056US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20W80056US |
| Product Model | 20W80056US |
| Product Series | X13 Yoga Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | November |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad X13 Yoga Gen 2 20W80056US 13.3" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB