Lenovo
Lenovo ThinkBook 13s G2 ARE 20WC0005US 13.3" Notebook - QHD - 2560 x 1600 - AMD Ryzen 7 4800U Octa-core [8 Core] 1.80 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Mineral Gray
- SKU:
- 18213707
- MPN:
- 20wc0005us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Where work & leisure uniteThe thin and light ThinkBook 13s laptop catches the eye, carved in a durable all-aluminum chassis with a stunning metallic finish - this laptop is sure to impress. It's very responsive too, with fast Intel processing, Modern Standby, and a solid-state drive to store your files. Boot up and log on in a flash with a fingerprint reader built-in on the power button. This 13.3" device also boasts a narrow bezel FHD display with Dolby Vision and Harman speakers with Dolby Audio. So, no matter what you're viewing or listening to, it's sure to look and sound amazing.Lenovo ThinkBook 13.3" Laptop, AMD Ryzen 7 4800U, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 10 Pro, Mineral Gray, 20WC0005USWith 16 GB LPDDR4X of memory, runs as many programs as you want without losing the executionThe 13.3" 2560 x 1600 screen provides a great movie watching experienceWindows 10 Pro comes with improved 2 x 2 snapping, helps you make more productive at work
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkBook 13s G2 ARE 20WC0005US Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Specs
| Built-in Devices | |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 4800U |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.04 lb |
| Product Color | Mineral Gray |
| Height | 0.61" |
| Color Family | Gray |
| Width | 8.3" |
| Depth | 11.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | QHD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Where work & leisure unite The thin and light ThinkBook 13s laptop catches the eye, carved in a durable all-aluminum chassis with a stunning metallic finish - this laptop is sure to impress. It's very responsive too, with fast Intel® processing, Modern Standby, and a solid-state drive to store your files. Boot up and log on in a flash with a fingerprint reader built-in on the power button. This 13.3" device also boasts a narrow bezel FHD display with Dolby Vision™ and Harman speakers with Dolby Audio™. So, no matter what you're viewing or listening to, it's sure to look and sound amazing. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkBook 13s G2 ARE 20WC0005US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20WC0005US |
| Product Model | 20WC0005US |
| Product Series | 13s G2 ARE |
| Product Line | ThinkBook |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1xTBT4 with full type-C (TBT4, USB3.2 Gen2, PD, DP1.4) |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkBook 13s G2 ARE 20WC0005US 13.3" Notebook - QHD - 2560 x 1600 - AMD Ryzen 7 4800U Octa-core [8 Core] 1.80 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Mineral Gray