Lenovo
Lenovo ThinkPad X13 Gen 2 20WK009BUS 13.3" Touchscreen Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Storm Gray
- SKU:
- 18374933
- MPN:
- 20wk009bus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkPad X13 G2 Intel Core i7-1165G7 (2.80GHz 12MB) 13.3 1920x1200 Touch Windows 10 Pro 64 16.0GB 1x512GB PCIe-NVMe TLC Intel Iris Xe Graphics WiFi6 AX201 2x2 BT 5.0 or above IR&RGB Camera 4Cell Li-Pol 54.7Wh 3 Year DepotPackage Contents:
- ThinkPad X13 Gen 2 (Intel) 20WK009BUS
- Ac Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- ThinkPad X13 Gen 2 (Intel) 20WK009BUS
- Ac Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.04 lb |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 0.71" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.75 lb |
| Shipping Depth | 15.10" |
| Width | 12" |
| Depth | 8.6" |
| Shipping Width | 13.10" |
| Shipping Height | 3.10" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 24 Hours |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ULTRAPORTABLE PRODUCTIVITY TOOLS With their light, slim design and long battery life, X Series laptops travel easily, whether to another meeting or another country. Yet with their legendary ThinkPad performance, you sacrifice nothing in return. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad X13 Gen 2 (Intel) 20WK009BUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20WK009BUS |
| Product Model | 20WK009BUS |
| Product Line | ThinkPad X13 Gen 2 |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | June |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Thunderbolt | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad X13 Gen 2 20WK009BUS 13.3" Touchscreen Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Storm Gray