Lenovo
Lenovo ThinkPad L15 Gen2 20X30095US 15.6" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black
- SKU:
- 18464004
- MPN:
- 20x30095us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad L15 Gen2 20X30095US 15.6" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core (4 Core) 2.40 GHz - 8 GB RAM - 256 GB SSD - Black- Intel Core i5 2.40 GHz processor provides great performance, immersive multimedia and rapid loading of programs
- With 8 GB SDRAM memory, you can multitask seamlessly between various applications without issue
- 15.6" display with 1920 x 1080 resolution showcases movies, games and photos with impressive clarity
- With Windows 10 Pro edition, enjoy your favorite content all at once on a larger view edge browser. Share your thoughts with the world by writing directly on web pages.
- Standing screen display size: ?15.6 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080 pixels
- Processor: ?2.4 GHz core_i5_family
- RAM: ?SDRAM
- Hard Drive: ?256 GB Flash Memory Solid State
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ax
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?ThinkPad L15 Gen2
- Item model number: ?20X30095US
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?4.37 pounds
- Product Dimensions: ?14.4 x 9.8 x 0.85 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?14.4 x 9.8 x 0.85 inches
- Color: ?Black
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?1
- Computer Memory Type: ?SDRAM
- Optical Drive Type: ?No Optical Drive
MAINSTREAM LAPTOPS
If it's productivity and price that matter most, these laptops fit the bill. The L Series, as with all of the ThinkPad family, boasts legendary reliability, our award-winning, spill-resistant keyboards, security options, and superior web-conferencing at cost-conscious pricing.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad L15 Gen2 20X30095US Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter Stylus
Anti-glare Screen
China
Features:
Anti-glare Screen
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.37 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.85" |
| Color Family | Black |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.37 lb |
| Shipping Depth | 11.80" |
| Width | 9.8" |
| Depth | 14.4" |
| Shipping Width | 2.80" |
| Shipping Height | 16.40" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | MAINSTREAM LAPTOPS If it's productivity and price that matter most, these laptops fit the bill. The L Series, as with all of the ThinkPad family, boasts legendary reliability, our award-winning, spill-resistant keyboards, security options, and superior web-conferencing at cost-conscious pricing. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad L15 Gen2 20X30095US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20X30095US |
| Product Model | 20X30095US |
| Product Series | L15 Gen2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 Type C(DP, PD, and USB) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.1 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad L15 Gen2 20X30095US 15.6" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black