Lenovo
Lenovo ThinkPad L14 Gen2 20X50050US 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 PRO 5850U Octa-core [8 Core] 1.90 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black - TAA Compliant
- SKU:
- 18470834
- MPN:
- 20x50050us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Stay connected
The ThinkPad L14 laptop makes it easy to stay connected to what matters thanks to its new WiFi 6 and optional WWAN capability*. From faster server access to uninterrupted video streaming, this laptop's super connectivity ensures more productive uptime and more enjoyable downtime anywhere you go.
Conference calls made easy
The ThinkPad L14 laptop lets you easily answer, make, and disconnect from conference calls by using the F9-F11 function keys. Enjoy one-touch calling and simplify your workday.
Package Contents:
- ThinkPad L14 Gen2 20X50050US Notebook
- Quick Start Guide
- Ac Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- ThinkPad L14 Gen2 20X50050US Notebook
- Quick Start Guide
- Ac Adapter
TAA Compliant:
Yes
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5850U |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 PRO |
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.51 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.80" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.55 lb |
| Shipping Depth | 17.60" |
| Width | 13" |
| Depth | 9.3" |
| Shipping Width | 12.10" |
| Shipping Height | 3.20" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Stay connected The ThinkPad L14 laptop makes it easy to stay connected to what matters thanks to its new WiFi 6 and optional WWAN capability*. From faster server access to uninterrupted video streaming, this laptop's super connectivity ensures more productive uptime and more enjoyable downtime anywhere you go. Conference calls made easy The ThinkPad L14 laptop lets you easily answer, make, and disconnect from conference calls by using the F9-F11 function keys. Enjoy one-touch calling and simplify your workday. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad L14 Gen2 20X50050US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20X50050US |
| Product Model | 20X50050US |
| Product Series | L14 Gen2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | May |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad L14 Gen2 20X50050US 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 PRO 5850U Octa-core [8 Core] 1.90 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black - TAA Compliant