Lenovo
Lenovo ThinkPad L15 Gen2 20X70054US 15.6" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 PRO 5650U Hexa-core [6 Core] 2.30 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black
- SKU:
- 18282834
- MPN:
- 20x70054us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
TopSeller THNKPD L15 G2 RYZEN5 5650U 2.3G 16GB 512GB 15.6IN TCH- UPC: 195890951157
- Weight: 6.100 lbs
- Brand: ?LENOVO - TOPSELLER VELOCITY
- Item model number: ?20X70054US
- Item Weight: ?2.38 pounds
- Package Dimensions: ?19 x 13 x 3 inches
TOPSELLER THNKPD L15 G2 RYZEN5 5650U 2.3G 16GB 512GB 15.6IN TCH
Package Contents:
- ThinkPad L15 Gen 2 (AMD) 20X70054US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- ThinkPad L15 Gen 2 (AMD) 20X70054US
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5650U |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.39 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.83" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.20 lb |
| Shipping Depth | 19.10" |
| Width | 14.4" |
| Depth | 9.8" |
| Shipping Width | 13" |
| Shipping Height | 3.20" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 16GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | L Series | (Un)Conventional business laptops If it's productivity and price that matter most, ThinkPad L Series deliver. These powerful laptops and 2-in-1s boast legendary reliability, our award-winning, spill-resistant keyboards, security options, and superior web-conferencing-all at cost-conscious pricing. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad L15 Gen 2 (AMD) 20X70054US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20X70054US |
| Product Model | 20X70054US |
| Product Series | L15 Gen2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | May |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad L15 Gen2 20X70054US 15.6" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 PRO 5650U Hexa-core [6 Core] 2.30 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black