Lenovo
Lenovo ThinkPad X13 Gen 2 20XH0055US 13.3" Notebook - 2560 x 1600 - AMD Ryzen 7 PRO 5850U Octa-core [8 Core] 1.90 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Storm Gray
- SKU:
- 18976045
- MPN:
- 20xh0055us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad X13 Gen 2 20XH0055US 13.3" Notebook - 2560 x 1600 - AMD Ryzen 7 PRO 5850U Octa-core (8 Core) 1.90 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Storm Gray - AMD Chip - Windows 10 Pro - AMD- Release Month: August
- Release Year: 2021
- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Type: Ryzen 7 PRO
- Processor Model: 5850U
- Standing screen display size: ?13.3 Inches
- Screen Resolution: ?2560 x 1600 pixels
- Processor: ?1.9 GHz
- Hard Drive: ?512 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?20XH0055US
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Processor Brand: ?AMD
ULTRAPORTABLE PRODUCTIVITY TOOLSWith their light, slim design and long battery life, X Series laptops travel easily, whether to another meeting or another country. Yet with their legendary ThinkPad performance, you sacrifice nothing in return. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 20XH0055US. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Series: X13 Gen 2. Product Model: 20XH0055US. Product Name: ThinkPad X13 Gen 2 20XH0055US Notebook. Product Type: Notebook. [Technical Information] Release Month: August. Release Year: 2021. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Type: Ryzen 7 PRO. Processor Model: 5850U. Processor Core: Octa-core (8 Core). Processor Speed: 1.90 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.40 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: AMD. [Memory] Total Installed System Memory: 16 GB. System Memory Technology: LPDDR4X. System Memory Speed: 4266 MHz. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 13.3". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Resolution: 2560 x 1600. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: AMD. Graphics Controller Model: Radeon Graphics. Graphics Memory Technology: LPDDR4X. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Wimax: No. Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Bluetooth: Yes. WWAN Supported: No. Near Field Communication: No. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. Infrared Camera: Yes. Finger Print Reader: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 4. Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2. Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: 2. [Operating System] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Language:
Package Contents:
Features
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5850U |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 PRO |
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.95 lb |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 0.71" |
| Color Family | Gray |
| Width | 12" |
| Depth | 8.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ULTRAPORTABLE PRODUCTIVITY TOOLS With their light, slim design and long battery life, X Series laptops travel easily, whether to another meeting or another country. Yet with their legendary ThinkPad performance, you sacrifice nothing in return. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad X13 Gen 2 20XH0055US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20XH0055US |
| Product Model | 20XH0055US |
| Product Series | X13 Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | August |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information