Lenovo
Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 20XK001JUS 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 PRO 5850U 1.90 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD
- SKU:
- 18251737
- MPN:
- 20xk001jus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
T Series | We've got your back
Built to perform and engineered to endure, our flagship laptops have you covered in the office, out in the field, and everywhere in between. Productivity-rich features like epic battery life, blazing-fast USB -C Thunderbolt® ports, and powerful processing keep you up and running.
Package Contents:
- ThinkPad T14 AMD G2
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Features
Package Contents:
China
- ThinkPad T14 AMD G2
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5850U |
| Processor Type | Ryzen 7 PRO |
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.10 lb |
| Shipping Depth | 12" |
| Shipping Width | 17.50" |
| Shipping Height | 3.20" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | T Series | We've got your back Built to perform and engineered to endure, our flagship laptops have you covered in the office, out in the field, and everywhere in between. Productivity-rich features like epic battery life, blazing-fast USB -C Thunderbolt® ports, and powerful processing keep you up and running. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad T14 AMD G2 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20XK001JUS |
| Product Model | 20XK001JUS |
| Product Series | T14 Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 20XK001JUS 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 PRO 5850U 1.90 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD