Lenovo
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 9 20XW004MUS 14" Ultrabook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel EVO Core i5 i5-1145G7 Quad-core [4 Core] 2.60 GHz - 8 GB RAM - 256 GB SSD - Black
- SKU:
- 18273701
- MPN:
- 20xw004mus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 9 20XW004MUS 14" Ultrabook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 i5-1145G7 Quad-core (4 Core) 2.60 GHz - 8 GB RAM - 256 GB SSD - Black - Windows 10 Pro - Intel Iris- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i5
- Processor Model: i5-1145G7
- Processor Core: Quad-core (4 Core)
- Processor Speed: 2.60 GHz
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1200
- Processor: ?2.6 GHz core_i5
- RAM: ?8 GB
- Hard Drive: ?256 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?20XW004MUS
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Processor Brand: ?Intel
- Computer Memory Type: ?SDRAM
World's lightest 14" business ultrabookUltrathin. Ultralight. Ultratough. For the average Ultrabook these attributes may sound like a contradiction. But the new X1 Carbon is far above average. It features a carbon-fiber reinforced chassis and passes durability tests in extreme environments. Plus, it delivers more than all-day battery life, includes faster, more powerful storage performance, and has innovative docking options available, including wireless. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 20XW004MUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Series: X1 Carbon Gen 9. Product Model: 20XW004MUS. Product Name: ThinkPad X1 Carbon Gen 9 20XW004MUS Ultrabook. Product Type: Ultrabook. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i5. Processor Model: i5-1145G7. Processor Core: Quad-core (4 Core). Processor Speed: 2.60 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.40 GHz. vPro Technology: Yes. [Memory] Standard Memory: 8 GB. Memory Technology: SDRAM. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. [Display & Graphics] Screen Size: 14". Display Screen Type: LCD. Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: WUXGA. Screen Resolution: 1920 x 1200. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: Iris Xe Graphics. Graphics Memory Technology: SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Ethernet Technology: Ethernet. Bluetooth: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 4. Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: 2. USB Type-C: Yes. USB Type-C Detail: 2 x Type-C (USB4.0, TBT4, DP1.4). [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Language: English. Operating System Architectu
Package Contents:
Features
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Model | i5-1145G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.54 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.59" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.55 lb |
| Shipping Depth | 17.40" |
| Width | 8.7" |
| Depth | 12.4" |
| Shipping Width | 11.40" |
| Shipping Height | 2.80" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| System Memory Technology | SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | World's lightest 14" business ultrabook Ultrathin. Ultralight. Ultratough. For the average Ultrabook™ these attributes may sound like a contradiction. But the new X1 Carbon is far above average. It features a carbon-fiber reinforced chassis and passes durability tests in extreme environments. Plus, it delivers more than all-day battery life, includes faster, more powerful storage performance, and has innovative docking options available, including wireless. |
| Product Type | Ultrabook |
| Product Name | ThinkPad X1 Carbon Gen 9 20XW004MUS Ultrabook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20XW004MUS |
| Product Model | 20XW004MUS |
| Product Series | X1 Carbon Gen 9 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 x Type-C (USB4.0, TBT4, DP1.4) |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information