Lenovo
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 6 20XY00AHUS 14" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD
- SKU:
- 18580236
- MPN:
- 20xy00ahus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/27/2022 01:27:23 PM PST
- Stock Update:
- 12/27/2022 01:27:23 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 6 20XY00AHUS 14" Touchscreen 2 in 1 Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core (4 Core) 2.40 GHz - 16 GB RAM - 256 GB SSD - Storm Gray- Intel Core i5 2.40 GHz processor provides great performance, immersive multimedia and rapid loading of programs
- With 16 GB LPDDR4X of memory, users can run many programs without losing execution
- The 14" 1920 x 1200 screen provides a great movie watching experience
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1200 pixels
- Max Screen Resolution: ?1920 x 1200 Pixels
- Processor: ?2.4 GHz core_i5_family
- RAM: ?16 GB LPDDR4
- Hard Drive: ?256 GB flash memory solid state
- Graphics Coprocessor: ?Intel Iris Xe Graphics
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?Iris Xe Graphics
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ax
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?ThinkPad X1 Yoga Gen 6
- Item model number: ?20XY00AHUS
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 11 Pro
- Item Weight: ?3.08 pounds
- Product Dimensions: ?8.8 x 12.4 x 0.59 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?8.8 x 12.4 x 0.59 inches
- Color: ?Storm Gray
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?1
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: ?256 GB
- Optical Drive Type: ?No
ThinkPad X1 Yoga | World's lightest 14" business 2-in-1
The definition of versatility, this ultralight 2-in-1 adapts to your business with 4 flexible modes to work, present, create, and connect. Features a stunning display with intense color and deep contrast. Even a dockable, rechargeable stylus pen. Plus, the fastest, advanced mobile broadband technology available.
Package Contents:
- ThinkPad X1 Yoga Gen 6 20XY00AHUS
- AC Adapter
- Lenovo Integrated Pen (Garaged)
- Bundled Software
- LSA (Lenovo Security Assurance by Absolute) - 48 Months
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- ThinkPad X1 Yoga Gen 6 20XY00AHUS
- AC Adapter
- Lenovo Integrated Pen (Garaged)
- Bundled Software
- LSA (Lenovo Security Assurance by Absolute) - 48 Months
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-reflection
Anti-smudge
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 3.08 lb |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 0.59" |
| Color Family | Gray |
| Shipping Weight (Approximate) | 3 lb |
| Shipping Depth | 10.78" |
| Width | 12.4" |
| Depth | 8.8" |
| Shipping Width | 14.38" |
| Shipping Height | 2.59" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkPad X1 Yoga | World's lightest 14" business 2-in-1 The definition of versatility, this ultralight 2-in-1 adapts to your business with 4 flexible modes to work, present, create, and connect. Features a stunning display with intense color and deep contrast. Even a dockable, rechargeable stylus pen. Plus, the fastest, advanced mobile broadband technology available. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | ThinkPad X1 Yoga Gen 6 20XY00AHUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20XY00AHUS |
| Product Model | 20XY00AHUS |
| Product Series | X1 Yoga Gen 6 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | October |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 6 20XY00AHUS 14" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD