Lenovo
Lenovo ThinkPad P14s Gen 1 20Y1S09200 14" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 PRO 4750U Octa-core [8 Core] 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD
- SKU:
- 19159181
- MPN:
- 20y1s09200
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
P Series Mobile Workstations | Our most powerful laptops
Fusing the portability of a laptop and the performance of a workstation, the ThinkPad P Series laptops are ISV-certified for all major applications. These systems feature lightning-fast graphics and processing, and the latest cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs-in surprisingly light packages.
Package Contents:
- ThinkPad P14s AMD G1
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Business
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkPad P14s AMD G1
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Application/Usage:
Business
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 4750U |
| Maximum Turbo Speed | 4.10 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 PRO |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 0.70" |
| Color Family | Black |
| Width | 13" |
| Depth | 8.9" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3 Year Courier/Carry-in |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | P Series Mobile Workstations | Our most powerful laptops Fusing the portability of a laptop and the performance of a workstation, the ThinkPad P Series laptops are ISV-certified for all major applications. These systems feature lightning-fast graphics and processing, and the latest cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs-in surprisingly light packages. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ThinkPad P14s AMD G1 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20Y1S09200 |
| Product Model | 20Y1S09200 |
| Product Series | P14s Gen 1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad P14s Gen 1 20Y1S09200 14" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 PRO 4750U Octa-core [8 Core] 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD