Lenovo
Lenovo ThinkBook 13s G3 ACN 20YA002HUS 13.3" Notebook - QHD - 2560 x 1600 - AMD 5600U Hexa-core [6 Core] 2.30 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Mineral Gray
- SKU:
- 18540074
- MPN:
- 20ya002hus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Where work & leisure unite
The thin and light ThinkBook 13s laptop catches the eye, carved in a durable all-aluminum chassis with a stunning metallic finish - this laptop is sure to impress. It's very responsive too, with fast Intel® processing, Modern Standby, and a solid-state drive to store your files. Boot up and log on in a flash with a fingerprint reader built-in on the power button. This 13.3" device also boasts a narrow bezel FHD display with Dolby Vision™ and Harman speakers with Dolby Audio™. So, no matter what you're viewing or listening to, it's sure to look and sound amazing.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkBook 13s G3 ACN 20YA002HUS Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5600U |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.04 lb |
| Product Color | Mineral Gray |
| Height | 0.61" |
| Color Family | Gray |
| Width | 8.3" |
| Depth | 11.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | QHD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Where work & leisure unite The thin and light ThinkBook 13s laptop catches the eye, carved in a durable all-aluminum chassis with a stunning metallic finish - this laptop is sure to impress. It's very responsive too, with fast Intel® processing, Modern Standby, and a solid-state drive to store your files. Boot up and log on in a flash with a fingerprint reader built-in on the power button. This 13.3" device also boasts a narrow bezel FHD display with Dolby Vision™ and Harman speakers with Dolby Audio™. So, no matter what you're viewing or listening to, it's sure to look and sound amazing. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkBook 13s G3 ACN 20YA002HUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20YA002HUS |
| Product Model | 20YA002HUS |
| Product Series | 13s G3 ACN |
| Product Line | ThinkBook |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 400 MB/s |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Random 4KB Read | 100000IOPS |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Random 4KB Write | 80000IOPS |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1xTBT4 with full type-C (TBT4, USB3.2 Gen2, PD, DP1.4) |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkBook 13s G3 ACN 20YA002HUS 13.3" Notebook - QHD - 2560 x 1600 - AMD 5600U Hexa-core [6 Core] 2.30 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Mineral Gray