Lenovo
Lenovo ThinkPad P17 G2 20YU001RUS 17.3" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-11850H Octa-core [8 Core] 2.50 GHz - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Black
- SKU:
- 19933244
- MPN:
- 20yu001rus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad P17 G2 20YU001RUS 17.3" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-11850H Octa-core (8 Core) 2.50 GHz - 32 GB RAM - 1 TB SSD - Black- Intel Core i7 2.50 GHz processor provides fast speed and peak performance for the toughest of tasks and games
- With 32 GB of memory, users can run many programs without losing execution
- Exceptionally large 17.3" diagonal display provides 1920 x 1080 resolution
- NVIDIA RTX A3000 Up to 6 GB discrete graphic card provides excellent ability in a variety of multimedia applications and user experiences
- Windows 10 Pro can be best fit for both home and office and it features an improved 2 x 2 snapping, helps you make more productive on desktops
Package Contents:
- ThinkPad P17 Gen 2 20YU001RUS
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- ThinkPad P17 Gen 2 20YU001RUS
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 230 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11850H |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | WM590 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8.09 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.28" |
| Shipping Weight (Approximate) | 11.85 lb |
| Shipping Depth | 22.70" |
| Width | 16.4" |
| Depth | 11.1" |
| Shipping Width | 13.50" |
| Shipping Height | 4.70" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 16GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 17.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | RTX A3000 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | P Series Mobile Workstations | Our most powerful laptops Fusing the portability of a laptop and the performance of a workstation, the ThinkPad P Series laptops are ISV-certified for all major applications. These systems feature lightning-fast graphics and processing, and the latest cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs-in surprisingly light packages. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ThinkPad P17 Gen 2 20YU001RUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20YU001RUS |
| Product Model | 20YU001RUS |
| Product Series | P17 G2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | June |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 400 MB/s |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Random 4KB Read | 100000IOPS |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Random 4KB Write | 80000IOPS |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad P17 G2 20YU001RUS 17.3" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-11850H Octa-core [8 Core] 2.50 GHz - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Black