Lenovo
Lenovo ThinkPad P14s Gen 2 21A0001KUS 14" Touchscreen Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 PRO 5850U Octa-core [8 Core] 1.90 GHz - 32 GB Total RAM - 512 GB SSD
- SKU:
- 18251712
- MPN:
- 21a0001kus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad P14s Gen 2 21A0001KUS 14" Touchscreen Rugged Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 PRO 5850U Octa-core (8 Core) 1.90 GHz - 32 GB RAM - 512 GB SSD - AMD SoC - Wi- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Type: Ryzen 7 PRO
- Processor Model: 5850U
- Processor Core: Octa-core (8 Core)
- Processor Speed: 1.90 GHz
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Processor: ?1.9 GHz
- RAM: ?32 GB
- Hard Drive: ?512 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?21A0001KUS
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?5.05 pounds
- Package Dimensions: ?17.5 x 12 x 3.3 inches
- Processor Brand: ?AMD
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
P Series Mobile Workstations l Our best workstation laptops Fusing the portability of a laptop and the performance of a workstation, ThinkPad P Series workstation laptops are ISV-certified for all major applications. And with lightning-fast graphics and processing, and the latest cutting-edge technology, they can handle compute-intensive needs even in surprisingly light packages.Eats heavy workloads for breakfast! These powerful laptops have been tested and proven to deliver efficient and seamless use of key applications. Certification by independent software vendors (ISVs) means that when you buy a ThinkPad P Series mobile workstation, you can be confident that it will more than meet the demands of your business and your industry.Because inspiration waits for no one You never know where inspiration will strike...on a movie set, in a taxi, or even in the field where your architectural sketch comes to life. More than ever, you need to rely on both power and performance in your mobile workstation, just as you've come to expect it from your desktop. And our ThinkPad P Series lineup confidently meets this demand. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 21A0001KUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Series: P14s Gen 2. Product Model: 21A0001KUS. Product Name: Thinkpad P14s AMD G2. Product Type: Mobile Workstation. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Type: Ryzen 7 PRO. Processor Model: 5850U. Processor Core: Octa-core (8 Core). Processor Speed: 1.90 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.40 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: AMD. [Memory] Standard Memory: 32 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Memory Speed: 3200 MHz. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. [Display & Graphics] Screen Size: 14". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Tech
Package Contents:
- Thinkpad P14s AMD G2
- AC Adapter
- Quick Start Guide
Features
- Thinkpad P14s AMD G2
- AC Adapter
- Quick Start Guide
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5850U |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 PRO |
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.24 lb |
| Height | 0.70" |
| Width | 13" |
| Depth | 8.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | P Series Mobile Workstations l Our best workstation laptops Fusing the portability of a laptop and the performance of a workstation, ThinkPad P Series workstation laptops are ISV-certified for all major applications. And with lightning-fast graphics and processing, and the latest cutting-edge technology, they can handle compute-intensive needs even in surprisingly light packages. Eats heavy workloads for breakfast! These powerful laptops have been tested and proven to deliver efficient and seamless use of key applications. Certification by independent software vendors (ISVs) means that when you buy a ThinkPad P Series mobile workstation, you can be confident that it will more than meet the demands of your business and your industry. Because inspiration waits for no one You never know where inspiration will strike...on a movie set, in a taxi, or even in the field where your architectural sketch comes to life. More than ever, you need to rely on both power and performance in your mobile workstation, just as you've come to expect it from your desktop. And our ThinkPad P Series lineup confidently meets this demand. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | Thinkpad P14s AMD G2 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21A0001KUS |
| Product Model | 21A0001KUS |
| Product Series | P14s Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 x USB Type-C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
Warranty Information