Lenovo
Lenovo ThinkPad P14s Gen 2 21A0001MUS 14" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 PRO 5650U Hexa-core [6 Core] 2.30 GHz - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD
- SKU:
- 18252007
- MPN:
- 21a0001mus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
P Series Mobile Workstations l Our best workstation laptops
Fusing the portability of a laptop and the performance of a workstation, ThinkPad P Series workstation laptops are ISV-certified for all major applications. And with lightning-fast graphics and processing, and the latest cutting-edge technology, they can handle compute-intensive needs even in surprisingly light packages.
Eats heavy workloads for breakfast!
These powerful laptops have been tested and proven to deliver efficient and seamless use of key applications. Certification by independent software vendors (ISVs) means that when you buy a ThinkPad P Series mobile workstation, you can be confident that it will more than meet the demands of your business and your industry.
Because inspiration waits for no one
You never know where inspiration will strike...on a movie set, in a taxi, or even in the field where your architectural sketch comes to life. More than ever, you need to rely on both power and performance in your mobile workstation, just as you've come to expect it from your desktop. And our ThinkPad P Series lineup confidently meets this demand.
Package Contents:
- Thinkpad P14s Gen 2
- AC Adapter
- Quick Start Guide
Features
- Thinkpad P14s Gen 2
- AC Adapter
- Quick Start Guide
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5650U |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.24 lb |
| Height | 0.70" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.10 lb |
| Shipping Depth | 17.50" |
| Width | 13" |
| Depth | 8.9" |
| Shipping Width | 11.90" |
| Shipping Height | 3.10" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | P Series Mobile Workstations l Our best workstation laptops Fusing the portability of a laptop and the performance of a workstation, ThinkPad P Series workstation laptops are ISV-certified for all major applications. And with lightning-fast graphics and processing, and the latest cutting-edge technology, they can handle compute-intensive needs even in surprisingly light packages. Eats heavy workloads for breakfast! These powerful laptops have been tested and proven to deliver efficient and seamless use of key applications. Certification by independent software vendors (ISVs) means that when you buy a ThinkPad P Series mobile workstation, you can be confident that it will more than meet the demands of your business and your industry. Because inspiration waits for no one You never know where inspiration will strike...on a movie set, in a taxi, or even in the field where your architectural sketch comes to life. More than ever, you need to rely on both power and performance in your mobile workstation, just as you've come to expect it from your desktop. And our ThinkPad P Series lineup confidently meets this demand. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | Thinkpad P14s Gen 2 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21A0001MUS |
| Product Model | 21A0001MUS |
| Product Series | P14s Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
Warranty Information