Lenovo
Lenovo ThinkPad P14s Gen 2 21A0003SUS 14" Touchscreen Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 PRO 5650U Hexa-core [6 Core] 2.30 GHz - 32 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black
- SKU:
- 18473565
- MPN:
- 21a0003sus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad P14s Gen 2 21A0003SUS 14" Touchscreen Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 PRO 5650U Hexa-core (6 Core) 2.30 GHz - 32 GB RAM - 512 GB SSD - Black- With 32 GB DDR4 SDRAM of memory, users can run many programs without losing execution
- The 14" 1920 x 1080 screen provides a great movie watching experience
- Windows 10 Pro can be best fit for both home and office and it features an improved 2 x 2 snapping, helps you make more productive on desktops
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080 pixels
- Processor: ?2.3 GHz
- RAM: ?DDR4
- Hard Drive: ?512 GB Flash Memory Solid State
- Graphics Coprocessor: ?AMD Radeon Graphics
- Chipset Brand: ?AMD
- Card Description: ?Radeon Graphics
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ax
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?ThinkPad P14s Gen 2
- Item model number: ?21A0003SUS
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?3.42 pounds
- Product Dimensions: ?8.9 x 13 x 0.7 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?8.9 x 13 x 0.7 inches
- Color: ?Black
- Processor Brand: ?AMD
- Processor Count: ?1
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Optical Drive Type: ?No Optical Drive
OUR MOST POWERFUL MOBILE WORKSTATIONS
Fusing the portability of ThinkPad with the power of a workstation, P Series laptops feature ISV-certified applications, lightning-fast graphics & processing, and more cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs - in a surprisingly thin, light package.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkPad P14s Gen 2 21A0003SUS Mobile Workstation AC Adapter
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5650U |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.42 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.70" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.05 lb |
| Shipping Depth | 17.50" |
| Width | 13" |
| Depth | 8.9" |
| Shipping Width | 11.80" |
| Shipping Height | 3.20" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | OUR MOST POWERFUL MOBILE WORKSTATIONS Fusing the portability of ThinkPad with the power of a workstation, P Series laptops feature ISV-certified applications, lightning-fast graphics & processing, and more cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs - in a surprisingly thin, light package. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ThinkPad P14s Gen 2 21A0003SUS Mobile Workstation |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21A0003SUS |
| Product Model | 21A0003SUS |
| Product Series | P14s Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | August |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad P14s Gen 2 21A0003SUS 14" Touchscreen Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 PRO 5650U Hexa-core [6 Core] 2.30 GHz - 32 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black