Lenovo
Lenovo ThinkPad P15v G2 21A90036US 15.6" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-11800H 2.30 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD
- SKU:
- 18384736
- MPN:
- 21a90036us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
P Series Mobile Workstations | Our most powerful laptops
Fusing the portability of a laptop and the performance of a workstation, the ThinkPad P Series laptops are ISV-certified for all major applications. These systems feature lightning-fast graphics and processing, and the latest cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs-in surprisingly light packages.
Package Contents:
- ThinkPad P15v G2
- AC Adapter
- Lithium Polymer Battery
Features
Package Contents:
China
- ThinkPad P15v G2
- AC Adapter
- Lithium Polymer Battery
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11800H |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Shipping Weight (Approximate) | 7.50 lb |
| Shipping Depth | 20.50" |
| Shipping Width | 13.30" |
| Shipping Height | 3.50" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 6-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | T600 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | P Series Mobile Workstations | Our most powerful laptops Fusing the portability of a laptop and the performance of a workstation, the ThinkPad P Series laptops are ISV-certified for all major applications. These systems feature lightning-fast graphics and processing, and the latest cutting-edge technology to handle your compute-intensive needs-in surprisingly light packages. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ThinkPad P15v G2 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21A90036US |
| Product Model | 21A90036US |
| Product Series | P15v G2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad P15v G2 21A90036US 15.6" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-11800H 2.30 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD