Lenovo
Lenovo ThinkBook 13s G4 IAP 21AR001QUS 13.3" Touchscreen Notebook - 2560 x 1600 - Intel Core i7 12th Gen i7-1260P - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD
- SKU:
- 19099910
- MPN:
- 21ar001qus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkBook 13s Gen4 Intel Core I7-1260P 13 WQXGA 400 MT N Display W11 Pro 16GB Memory 512GB SSD Backlit Keyboard 2x2 AX BT with Smart Power Button with Integrated Fingerprint 1 Year Mail in Warranty. No ethernet port - not compatible with mechanical docking stations only supports cable docking.Package Contents:
- ThinkBook 13s G4 IAP
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Features
Package Contents:
China
- ThinkBook 13s G4 IAP
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-1260P |
| Maximum Turbo Speed | 3.40 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.40 lb |
| Shipping Depth | 2.80" |
| Shipping Width | 17.30" |
| Shipping Height | 11.10" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 13.3" |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkBook Series | Built for business, designed for you These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops are built with premium materials like anodized aluminum with dual-tone finish. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkBook 13s G4 IAP |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21AR001QUS |
| Product Model | 21AR001QUS |
| Product Series | 13s G4 IAP |
| Product Line | ThinkBook |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkBook 13s G4 IAP 21AR001QUS 13.3" Touchscreen Notebook - 2560 x 1600 - Intel Core i7 12th Gen i7-1260P - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD