Lenovo
Lenovo ThinkBook 13s G4 IAP 21AR006JUS 13.3" Touchscreen Notebook - 2560 x 1600 - Intel Core i7 12th Gen i7-1260P Dodeca-core [12 Core] - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 512 GB SSD - Arctic
- SKU:
- 19265320
- MPN:
- 21ar006jus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/20/2023 01:26:33 PM PST
- Stock Update:
- 06/20/2023 01:26:33 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Where work & leisure unite
The thin and light ThinkBook 13s laptop catches the eye, carved in a durable all-aluminum chassis with a stunning metallic finish - this laptop is sure to impress. It's very responsive too, with fast Intel® processing, Modern Standby, and a solid-state drive to store your files. Boot up and log on in a flash with a fingerprint reader built-in on the power button. This 13.3" device also boasts a narrow bezel FHD display with Dolby Vision™ and Harman speakers with Dolby Audio™. So, no matter what you're viewing or listening to, it's sure to look and sound amazing.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkBook 13s G4 IAP 21AR006JUS Notebook AC Adapter
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-1260P |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.80 lb |
| Product Color | Arctic Gray |
| Height | 0.59" |
| Color Family | Gray |
| Width | 11.7" |
| Depth | 8.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Where work & leisure unite The thin and light ThinkBook 13s laptop catches the eye, carved in a durable all-aluminum chassis with a stunning metallic finish - this laptop is sure to impress. It's very responsive too, with fast Intel® processing, Modern Standby, and a solid-state drive to store your files. Boot up and log on in a flash with a fingerprint reader built-in on the power button. This 13.3" device also boasts a narrow bezel FHD display with Dolby Vision™ and Harman speakers with Dolby Audio™. So, no matter what you're viewing or listening to, it's sure to look and sound amazing. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkBook 13s G4 IAP 21AR006JUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21AR006JUS |
| Product Model | 21AR006JUS |
| Product Series | 13s G4 IAP |
| Product Line | ThinkBook |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | No |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkBook 13s G4 IAP 21AR006JUS 13.3" Touchscreen Notebook - 2560 x 1600 - Intel Core i7 12th Gen i7-1260P Dodeca-core [12 Core] - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 512 GB SSD - Arctic