Lenovo
Lenovo ThinkPad L13 Gen 3 21B90010US 13.3" Touchscreen Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 7 PRO 5875U 2 GHz - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD
- SKU:
- 19155721
- MPN:
- 21b90010us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad L13 Gen 3 21B90010US 13.3" Touchscreen Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 7 PRO 5875U 2 GHz - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD - AMD Chip - Windows 11 Pro - AMD Radeon Graphic- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Type: Ryzen 7 PRO
- Processor Model: 5875U
- Processor Speed: 2 GHz
- Chipset Manufacturer: AMD
- Standing screen display size: ?13.3 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1200 pixels
- Processor: ?2 GHz
- Hard Drive: ?256 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?21B90010US
- Operating System: ?Windows 11 Pro
- Processor Brand: ?AMD
L Series | (Un)Conventional business laptops If it's productivity and price that matter most, ThinkPad L Series deliver. These powerful laptops and 2-in-1s boast legendary reliability, our award-winning, spill-resistant keyboards, security options, and superior web-conferencing-all at cost-conscious pricing. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 21B90010US. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Series: L13 Gen 3. Product Model: 21B90010US. Product Name: ThinkPad L13 Clam AMD G3. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Type: Ryzen 7 PRO. Processor Model: 5875U. Processor Speed: 2 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: AMD. [Memory] Total Installed System Memory: 16 GB. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. [Display & Graphics] Screen Size: 13.3". Screen Mode: WUXGA. Screen Resolution: 1920 x 1200. Touchscreen: Yes. Graphics Controller Manufacturer: AMD. Graphics Controller Model: Radeon Graphics. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. [Operating System] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 11 Pro. Downgradable Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Architecture: 64-bit. [Battery Information] Number of Cells: 4-cell. [Miscellaneous] Package Contents: ThinkPad L13 Clam AMD G3 Lithium Polymer Battery AC Adapter . [Warranty] Limited Warranty: 1 Year. Additional Warranty Information: 1CourierCarryin.
Features
- ThinkPad L13 Clam AMD G3
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5875U |
| Processor Type | Ryzen 7 PRO |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1CourierCarryin |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 13.3" |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | L Series | (Un)Conventional business laptops If it's productivity and price that matter most, ThinkPad L Series deliver. These powerful laptops and 2-in-1s boast legendary reliability, our award-winning, spill-resistant keyboards, security options, and superior web-conferencing-all at cost-conscious pricing. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad L13 Clam AMD G3 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21B90010US |
| Product Model | 21B90010US |
| Product Series | L13 Gen 3 |
| Product Line | ThinkPad |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information