Lenovo
Lenovo ThinkPad L15 Gen 3 21C30095US 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-1255U Deca-core [10 Core] 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD - Thunder Black
- SKU:
- 19280354
- MPN:
- 21c30095us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/31/2023 06:01:16 AM PST
- Stock Update:
- 07/31/2023 06:01:16 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad L15 G3 Intel Intel Corei7-1255U 15.6 FHD (1920 x 1080) Non-Touch Display Windows 10 Pro 64 preinstalled through downgrade rights in Windows 11 Pro 64 16.0GB memory 1x256GB SSD M.2 2242 PCIe Gen3 TLC Intel Iris Xe Graphics Wi-Fi 6 2x2 AX BT 5.2 720P camera 42Wh Li-Pol battery Backlit Keyboard Fingerprint Reader 3-year license of Absolute Resilience Software 3 Year Lenovo Protect Bundle (Premier Support Accidental Damage Protection Keep Your Drive Sealed Battery Warranty International Warranty Support)Package Contents:
- ThinkPad L15 Gen 3 (Intel) 21C30095US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkPad L15 Gen 3 (Intel) 21C30095US
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-1255U |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.88 lb |
| Product Color | Thunder Black |
| Height | 0.78" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.2" |
| Depth | 9.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul> <li>Base Warranty 3-year, Depot</li> <li>Included Upgrade 3Y Lenovo® Protect (Premier Support + Keep Your Drive + Accidental Damage Protection + Sealed Battery + International Upg)</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | L Series | (Un)Conventional business laptops If it's productivity and price that matter most, ThinkPad L Series deliver. These powerful laptops and 2-in-1s boast legendary reliability, our award-winning, spill-resistant keyboards, security options, and superior web-conferencing-all at cost-conscious pricing. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad L15 Gen 3 (Intel) 21C30095US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21C30095US |
| Product Model | 21C30095US |
| Product Series | L15 Gen 3 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Release Month | August |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad L15 Gen 3 21C30095US 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-1255U Deca-core [10 Core] 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD - Thunder Black