Lenovo
Lenovo ThinkPad L15 Gen 3 21C70010US 15.6" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - ARM Ryzen 5 PRO 5675U Hexa-core [6 Core] 2.30 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Thunder Black
- SKU:
- 19021414
- MPN:
- 21c70010us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/07/2023 05:29:09 PM PST
- Stock Update:
- 06/07/2023 05:29:09 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkPad L15 AMD G3 AMD Ryzen 5 PRO 5675U (2.30GHz 3MB) 15.6 1920 x 1080 Touch Windows 10 Pro 64 preinstalled through downgrade rights in Windows 11 Pro 64 8.0GB 1x256GB SSD M.2 2242 PCIe Gen4 TLC Opal AMD Radeon Graphics RZ616 2x2 AX BT 5.0 or above FHD+IR Shutter 3 Cell Li-Pol 42WhPackage Contents:
- ThinkPad L15 Gen 3 (AMD)
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkPad L15 Gen 3 (AMD)
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5675U |
| Maximum Turbo Speed | 4.30 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.88 lb |
| Product Color | Thunder Black |
| Height | 0.78" |
| Width | 14.2" |
| Depth | 9.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | L Series | (Un)Conventional business laptops If it's productivity and price that matter most, ThinkPad L Series deliver. These powerful laptops and 2-in-1s boast legendary reliability, our award-winning, spill-resistant keyboards, security options, and superior web-conferencing-all at cost-conscious pricing. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad L15 Gen 3 (AMD) |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21C70010US |
| Product Model | 21C70010US |
| Product Series | L15 Gen 3 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Release Month | March |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad L15 Gen 3 21C70010US 15.6" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - ARM Ryzen 5 PRO 5675U Hexa-core [6 Core] 2.30 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Thunder Black