Lenovo
Lenovo ThinkPad C14 Gen 1 21C9000GUS 14" Chromebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 12th Gen i5-1245U Deca-core [10 Core] - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 256 GB SSD - Abyss Blue
- SKU:
- 19912962
- MPN:
- 21c9000gus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo - 21C9000GUS ThinkPad C14 Gen 1 21C9000GUS 14 Chromebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 12th Gen i5-1245U Deca-core (10 Core) - 8 GB Total RAM - 8 GB On-Board Memory - 256 GB- Tp c14 g1 chrmbk core i5-1245u 3
- Brand: ?Lenovo
- Package Dimensions: ?13 x 9 x 1 inches
Tp c14 g1 chrmbk core i5-1245u 3.3g 8gb 256gb ssd 14in chrome os Package Contents: ThinkPad C14 Gen 1 21C9000GUS Chromebook AC Adapter Product Type: Chromebook Screen Resolution: 1920 x 1080 Weight (Approximate): 3.44 lb Product Type: Chromebook Manufacturer Part Number: 21C9000GUS Screen Resolution: 1920 x 1080 Limited Warranty: 1 Year Weight (Approximate): 3.44 lb Operating System: ChromeOS Chipset: Intel Drive Type: SSD Processor Type: Core i5 Screen Size: 14 Operating System: ChromeOS Drive Type: SSD Features: Anti-glare Screen Manufacturer: Lenovo Group Limited Product Model: 21C9000GUS Product Name: ThinkPad C14 Gen 1 21C9000GUS Chromebook Processor Type: Core i5 Product Line: ThinkPad Screen Size: 14 Brand Name: Lenovo Product Series: C14 Gen 1 Brand Name: Lenovo Screen Mode: Full HD Screen Mode: Full HD Processor Model: i5-1245U Processor Model: i5-1245U Height: 0.78 Width: 12.8 Depth: 8.5 Processor Core: Deca-core (10 Core) Touchscreen: No Processor Manufacturer: Intel Graphics Controller Manufacturer: Intel Graphics Controller Model: Iris Xe Graphics Bluetooth: Yes Optical Drive Type: No Graphics Memory Accessibility: Shared Finger Print Reader: Yes WWAN Supported: Yes HDMI: Yes Maximum Power Supply Wattage: 65 W Product Family: ThinkPad C14 Gen 1 Total Number of USB Ports: 2 Keyboard Backlight: Yes Total Solid State Drive Capacity: 256 GB Operating System Platform: ChromeOS Keyboard Localization: English Processor Generation: 12th Gen Energy Star: Yes Limited Warranty Duration: 1 Year Product Color: Abyss Blue Total Installed System Memory: 8 GB Processor Core: Deca-core (10 Core) Environmentally Friendly: Yes Environmental Certification: TCO Certified Generation 9 Environmental Certification: ErP Lot 3 Environmental Certification: RoHS Environmental Certification: EPEAT Gold Environmental Certification: ENERGY STAR 8.0 Touchscreen: No Processor Manufacturer: Intel Chipset Manufacturer: Intel Graphics Controller Manufacturer: Intel Graphics Controller
Features
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified Generation 9
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-1245U |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.44 lb |
| Product Color | Abyss Blue |
| Height | 0.78" |
| Width | 12.8" |
| Depth | 8.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Chromebook |
| Product Name | ThinkPad C14 Gen 1 21C9000GUS Chromebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21C9000GUS |
| Product Model | 21C9000GUS |
| Product Series | C14 Gen 1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | No |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information