Lenovo
Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 21CF000BUS 14" Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 5 PRO 6650U 2.90 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 256 GB SSD
- SKU:
- 19160065
- MPN:
- 21cf000bus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
T Series | We've got your back
Built to perform and engineered to endure, our flagship laptops have you covered in the office, out in the field, and everywhere in between. Productivity-rich features like epic battery life, blazing-fast USB -C Thunderbolt® ports, and powerful processing keep you up and running.
A lot of Think
ThinkPad has been to the top of Mount Everest, the depths of the ocean, and the canopies of rain forests. NASA embraced the ThinkPad on both the International and the Mir Space Stations. It's even in the permanent collection at the Museum of Modern Art in NY. No small wonder then, that we've sold well over 100 million and counting of these reliable devices-thanks in part to loyal T Series customers.
Package Contents:
- ThinkPad T14 AMD G3
- Standard Battery
- AC Adapter
- Quick Start Guide
Features
- ThinkPad T14 AMD G3
- Standard Battery
- AC Adapter
- Quick Start Guide
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Application/Usage:
Business
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 6650U |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.67 lb |
| Height | 0.70" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 8.9" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3 Courier Carryin<br /><br /> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 660M |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | T Series | We've got your back Built to perform and engineered to endure, our flagship laptops have you covered in the office, out in the field, and everywhere in between. Productivity-rich features like epic battery life, blazing-fast USB -C Thunderbolt® ports, and powerful processing keep you up and running. A lot of Think ThinkPad has been to the top of Mount Everest, the depths of the ocean, and the canopies of rain forests. NASA embraced the ThinkPad on both the International and the Mir Space Stations. It's even in the permanent collection at the Museum of Modern Art in NY. No small wonder then, that we've sold well over 100 million and counting of these reliable devices-thanks in part to loyal T Series customers. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad T14 AMD G3 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21CF000BUS |
| Product Model | 21CF000BUS |
| Product Series | T14 Gen 3 |
| Product Line | ThinkPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information