Lenovo
Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 21CF0051US 14" Touchscreen Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 7 PRO 6850U Octa-core [8 Core] 2.70 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 512 GB SSD - Thunder
- SKU:
- 19272581
- MPN:
- 21cf0051us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/14/2023 02:06:14 PM PST
- Stock Update:
- 03/14/2023 02:06:14 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad T14 G3 AMD AMD Ryzen7 Pro 6850U 14.0 WUXGA (1920 x 1200) Touch Display Windows 10 Pro 64 preinstalled through downgrade rights in Windows 11 Pro 64 16.0GB memory 1x512GB SSD M.2 2242 PCIe Gen3 TLC AMD Radeon Graphics Wi-Fi 6 2x2 AX BT 5.2 720P camera 39.3Wh Li-Pol battery Backlit Keyboard Fingerprint Reader 3-year license of Absolute Resilience Software 3 Year Lenovo Protect Bundle (Premier Support Accidental Damage Protection Keep Your Drive Sealed Battery Warranty International Warranty Support)Package Contents:
- ThinkPad T14 Gen 3 (AMD) 21CF0051US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkPad T14 Gen 3 (AMD) 21CF0051US
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 6850U |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 PRO |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.67 lb |
| Product Color | Thunder Black |
| Height | 0.70" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 8.9" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul> <li><b>Base Warranty </b>3-year, Depot</li> <li><b>Included Upgrade</b> 3Y Lenovo® Protect (Premier Support + Keep Your Drive + Accidental Damage Protection + Sealed Battery + International Upg)</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 680M |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | T Series | We've got your back Built to perform and engineered to endure, our flagship laptops have you covered in the office, out in the field, and everywhere in between. Productivity-rich features like epic battery life, blazing-fast USB -C Thunderbolt® ports, and powerful processing keep you up and running. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad T14 Gen 3 (AMD) 21CF0051US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21CF0051US |
| Product Model | 21CF0051US |
| Product Series | T14 Gen 3 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Release Month | August |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 21CF0051US 14" Touchscreen Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 7 PRO 6850U Octa-core [8 Core] 2.70 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 512 GB SSD - Thunder