Lenovo
Lenovo ThinkPad Z16 Gen 1 21D4001UUS 16" Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 5 PRO 6650H Hexa-core [6 Core] 3.30 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 256 GB SSD - Arctic Gray, Black
- SKU:
- 19189314
- MPN:
- 21d4001uus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad Z16 Gen 1 21D4001UUS 16" Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 5 PRO 6650H Hexa-core (6 Core) 3.30 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-Board Memory - 256 GB SSD - Arctic Gray, B- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Type: Ryzen 5 PRO
- Processor Model: 6650H
- Processor Core: Hexa-core (6 Core)
- Processor Speed: 3.30 GHz
- Standing screen display size: ?16 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1200 pixels
- Processor: ?3.3 GHz
- Hard Drive: ?256 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?21D4001UUS
- Operating System: ?Windows 11
- Processor Brand: ?AMD
Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 21D4001UUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkPad. Product Series: Z16 Gen 1. Product Model: 21D4001UUS. Product Name: ThinkPad Z16 Gen 1 21D4001UUS Notebook. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Type: Ryzen 5 PRO. Processor Model: 6650H. Processor Core: Hexa-core (6 Core). Processor Speed: 3.30 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.50 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: AMD. [Memory] Total Installed System Memory: 16 GB. Maximum Supported System Memory: 16 GB. System Memory Technology: DDR5 SDRAM. System Memory Speed: 6400 MHz. System Memory Form Factor: On-board. On-board Memory: 16 GB. On-board Memory Technology: LPDDR5. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 16". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: WUXGA. Screen Resolution: 1920 x 1200. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: AMD. Graphics Controller Model: Radeon RX 6500M. Graphics Memory Capacity: 4 GB. Graphics Memory Technology: GDDR6. Graphics Memory Accessibility: Dedicated. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Wimax: No. Ethernet Technology: No. Bluetooth: Yes. WWAN Supported: No. Near Field Communication: No. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. Infrared Camera: Yes. Finger Print Reader: Yes. [Interfaces/Ports] Total Number of USB Ports: 3. Number of USB4 Ports: 2. Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: 1. [Operating System] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 11. Downgradable Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Language: English. Operating System Architecture: 64-bit. [Input Devices] Keyboard Backlight: Yes. Keyboard Localization:
Package Contents:
Features
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified Generation 9
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 6650H |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.99 lb |
| Product Color |
|
| Height | 0.62" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 14" |
| Depth | 9.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon RX 6500M |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Meet our newest line of ThinkPad laptops Z13 is a 13.3" ultramobile business device, while Z16 is a 16" performance powerhouse. Both laptops run on Windows 11 and boast AMD Ryzen™ PRO technology. These devices are ThinkPad through and through, built on the same core pillars of trusted quality, purposeful design , and relentless innovation . But they're so much more than that. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad Z16 Gen 1 21D4001UUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21D4001UUS |
| Product Model | 21D4001UUS |
| Product Series | Z16 Gen 1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information