Lenovo
Lenovo ThinkBook 14 G4 IAP 21DH000VUS 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-1255U Deca-core [10 Core] 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 512 GB
- SKU:
- 19155697
- MPN:
- 21dh000vus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/23/2024 08:01:05 AM PST
- Stock Update:
- 08/23/2024 08:01:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkBook 14 G4 IAP 21DH000VUS 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-1255U Deca-core (10 Core) 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 512 GB SSD - Mineral Gray - Intel Chip - Windows 11 Pro - Intel Iris Xe Graphics - In-plane Switching (IPS) Technology - IEEE 802.11ax Wireless LAN StandardKey Features and Benefits: The 14"IPS display with up to 400 nits brightness ensures the images are detailed and everything on the screen is of the highest quality Attend calls with superior sound quality without any background noise, thanks to the AI-based noise-canceling microphones with Dolby Audio stereo speakers Equipped with a range of ports, such as Thunderbolt 4 port for ultra-fast transfer of large files Connect up to 3 external monitors and other peripherals through onboard HDMI and USB-C ports Optional IR camera for windows hello helps in facial recognition, while web camera shutter protects privacy during calls or meetings What's Included: Lenovo ThinkBook 14 G4 IAP 21DH USB-C power adapter
Package Contents:
- ThinkBook 14 G4 IAP
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkBook 14 G4 IAP
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-1255U |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.09 lb |
| Product Color | Mineral Gray |
| Height | 0.70" |
| Color Family | Gray |
| Width | 12.7" |
| Depth | 8.6" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Depot |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board + SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 40 GB |
| On-board Memory Configuration | 1 x 8GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| On-board Memory | 8 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkBook Series | Built for business, designed for you These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops are built with premium materials like anodized aluminum with dual-tone finish. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkBook 14 G4 IAP |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21DH000VUS |
| Product Model | 21DH000VUS |
| Product Series | 14 G4 IAP |
| Product Line | ThinkBook |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkBook 14 G4 IAP 21DH000VUS 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-1255U Deca-core [10 Core] 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 512 GB