Lenovo
Lenovo ThinkBook 14s Yoga G2 IAP 21DM0013US 14" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 12th Gen i5-1235U - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD
- SKU:
- 19127841
- MPN:
- 21dm0013us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/20/2023 01:26:33 PM PST
- Stock Update:
- 06/20/2023 01:26:33 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkBook 14s Yoga Gen2 Intel CORE I5-1235U 1.3G 14.0FHD AG 300N MT Nit SRGB Display W11 Pro 8GB Memory 256GB SSD Backlit Keyboard 2x2 AX with Smart Power Button with Integrated Fingerprint 1 Year Courier/Carry in. No ethernet port - not compatible with mechanical docking stations only supports cable docking.Package Contents:
- Thinkbook 14s Yoga G2 IAP
- AC Adapter
Features
Package Contents:
- Thinkbook 14s Yoga G2 IAP
- AC Adapter
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-1235U |
| Maximum Turbo Speed | 3.30 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkBook Series | Built for business, designed for you These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops boast awesome entertainment features. And they're eye catching too. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | Thinkbook 14s Yoga G2 IAP |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21DM0013US |
| Product Model | 21DM0013US |
| Product Series | 14s Yoga G2 IAP |
| Product Line | ThinkBook |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkBook 14s Yoga G2 IAP 21DM0013US 14" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 12th Gen i5-1235U - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD