Lenovo
Lenovo Thinkpad E15 Gen 4 21e6007rus 15.6" Notebook - Full Hd - 1920 X 1080 - Intel Core I7 12th Gen I7-1255u Deca-core [10 Core] 1.70 Ghz - 16 Gb Total Ram - 8 Gb On-board Memory - 512 (21e6007qus)
- SKU:
- 19181171
- MPN:
- 21e6007qus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features | Makes hard work look easy
Combining durability with power and performance, the ThinkPad E15 Gen 4 laptop lets you get things done anywhere. Powered by up to 12th Gen Intel® Core™ i7 processors with up to 40GB of memory, it can zip through the heaviest of workloads. It also has the option of WiFi 6E connectivity, giving you faster internet access wherever you are.
100% portable, 100% practical
With an extra durable aluminum top cover and weighing from only 1.78kg (3.92lbs), the ThinkPad E15 Gen 4 can accompany you everywhere. Plus, with dual-mics and environmental-noise cancelling technology, every virtual meeting is enhanced.
Package Contents:
- ThinkPad E15 Gen 4 Intel (15") - Mineral Metallic
- AC Adapter
Features
- ThinkPad E15 Gen 4 Intel (15") - Mineral Metallic
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified 9.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-1255U |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Product Color | Mineral Metallic |
| Height | 0.74" |
| Color Family | Other |
| Width | 14.4" |
| Depth | 9.4" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1 Year On-site |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Form Factor | On-board + SODIMM |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| On-board Memory | 8 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 40 GB |
| On-board Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Features | Makes hard work look easy Combining durability with power and performance, the ThinkPad E15 Gen 4 laptop lets you get things done anywhere. Powered by up to 12 th Gen Intel ® Core™ i7 processors with up to 40GB of memory, it can zip through the heaviest of workloads. It also has the option of WiFi 6E connectivity, giving you faster internet access wherever you are. 100% portable, 100% practical With an extra durable aluminum top cover and weighing from only 1.78kg (3.92lbs), the ThinkPad E15 Gen 4 can accompany you everywhere. Plus, with dual-mics and environmental-noise cancelling technology, every virtual meeting is enhanced. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad E15 Gen 4 Intel (15") - Mineral Metallic |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21E6007QUS |
| Product Model | 21E6007RUS |
| Product Series | E15 Gen 4 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information