Lenovo
Lenovo ThinkPad E15 Gen 4 21ED0045US 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 5825U Octa-core [8 Core] 2 GHz - 16 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 256 GB SSD - Mineral Metallic
- SKU:
- 19181921
- MPN:
- 21ed0045us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkPad E15 Gen 4 (AMD)Part Number : 21ED0045USPERFORMANCE
Processor
AMD RyzenTM 7 5825U (8C / 16T, 2.0 / 4.5GHz, 4MB L2 / 16MB L3)
Graphics
Integrated AMD RadeonTM Graphics
Chipset
AMD SoC Platform
Memory
8GB Soldered DDR4-3200 + 8GB SO-DIMM DDR4-3200
Memory Slots
One memory soldered to systemboard, one DDR4 SO-DIMM slot, dual-channel capable
Max Memory
Up to 40GB (8GB soldered + 32GB SO-DIMM) DDR4-3200
Storage
256GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
Storage Support
Up to two drives, 2x M.2 SSD
M.2 2242 SSD up to 512GB
M.2 2280 SSD up to 1TB
Storage Slot
Two M.2 slots
One M.2 2242 PCIe 3.0 x4 slot
One M.2 2280 PCIe 3.0 x4 slot
Card Reader
No card reader
Optical
None
Audio Chip
High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec
Speakers
Stereo speakers, 2W x2, Dolby AudioTM, audio by HARMAN
Camera
FHD 1080p with Privacy Shutter
Microphone
2x, Array
Battery
Integrated 57Wh
Power Adapter
65W USB-C (2-pin)DESIGN
Display
15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC
Touchscreen
None
Keyboard
Non-backlit, English
Case Color
Mineral Metallic
Case Material
Aluminium (Top), PC-ABS (Bottom)SOFTWARE
Operating System
Windows 11 DG Windows 10 Pro 64, English
Bundled Software
NoneCONNECTIVITY
Ethernet
100/1000M (RJ-45)
WLAN + Bluetooth
Wi-Fi 6, 11ax 2x2 + BT5.1
WWAN
None
SIM Card
None
NFC
None
Standard Ports
1x Ethernet (RJ-45)
1x HDMI 1.4b
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
1x USB 2.0
1x USB 3.2 Gen 1 (Always On)
1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPortTM 1.2)
Docking
Various docking solutions supported via USB-C.
For more compatible docking solutions, please visit Docking for ThinkPad E15 Gen 4 (AMD)
Monitor Cable
NoneSECURITY and PRIVACY
Smart Card Reader
None
Security Chip
Discrete TPM 2.0 Enabled
Fingerprint Reader
None
Physical Locks
Kensington Security SlotTM, 3 x 7 mm
Other Security
Camera privacy shutterMANAGEABILITY
System Management
Non-DASH
SERVICE
Included Upgrade
None
ACCESSORIES
Bundled Accessories
NoneCERTIFICATIONS
Green Certifications
ENERGY STAR 8.0
EPEATTM Gold Registered
ErP Lot 3
RoHS compliant
TCO Certified
Other Certifications
TUV Rheinland Low Blue Light (Software Solution)
Mil-Spec Test
MIL-STD-810H military test passedItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
10 x 15 x 1
Weight
3.92 lbs
Warranty Information
3 Year
Features
Package Contents:
ThinkPad E15 Gen 4 21ED0045US Notebook AC Adapter
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5825U |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.92 lb |
| Product Color | Mineral Metallic |
| Height | 0.74" |
| Color Family | Other |
| Width | 14.4" |
| Depth | 9.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board + SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 40 GB |
| On-board Memory Configuration | 1 x 8GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| On-board Memory | 8 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | STYLISH AND AFFORDABLE PRODUCTIVITY Give your small business a unique style with the compelling facade and features of these business laptops. They're built for security and productivity, with a look that makes business personal again. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad E15 Gen 4 21ED0045US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21ED0045US |
| Product Model | 21ED0045US |
| Product Series | E15 Gen 4 |
| Product Line | ThinkPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad E15 Gen 4 21ED0045US 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 5825U Octa-core [8 Core] 2 GHz - 16 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 256 GB SSD - Mineral Metallic