Lenovo
Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 3 21K10007US 13" Touchscreen Notebook - 2K - 2160 x 1350 - Intel Core i5 13th Gen i5-1340P Dodeca-core [12 Core] 1.90 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 512 GB
- SKU:
- 20612347
- MPN:
- 21k10007us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo - 21K10007US ThinkPad X1 Nano Gen 3 21K10007US 13 Touchscreen Notebook - 2K - 2160 x 1350 - Intel Core i5 13th Gen i5-1340P Dodeca-core (12 Core) 1.90 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB- Relentless innovation The way we compute
- RAM: ?16
- Wireless Type: ?5 GHz Radio Frequency, Bluetooth
- Brand: ?Lenovo
- Package Dimensions: ?12 x 8 x 1 inches
Relentless innovation The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts. Additional Warranty Information: 3-year, Courier or Carry-in 3Y Sealed Battery Add On 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Courier/Carry-in Package Contents: ThinkPad X1 Nano Gen 3 Power Adapter Product Type: Notebook Screen Resolution: 2160 x 1350 Weight (Approximate): 2.31 lb Product Type: Notebook Manufacturer Part Number: 21K10007US Screen Resolution: 2160 x 1350 Limited Warranty: 3 Year Weight (Approximate): 2.31 lb Operating System: Windows 11 Pro Chipset: Intel Drive Type: SSD Processor Speed: 1.90 GHz Processor Type: Core i5 Screen Size: 13 Brightness: 450 Nit Operating System: Windows 11 Pro Drive Type: SSD Features: Anti-glare Screen Features: Anti-smudge Features: Anti-reflection Manufacturer: Lenovo Group Limited Product Model: 21K10007US Product Name: ThinkPad X1 Nano Gen 3 Processor Speed: 1.90 GHz Processor Type: Core i5 Product Line: ThinkPad Screen Size: 13 Brand Name: Lenovo Product Series: X1 Nano Gen 3 Brand Name: Lenovo Screen Mode: 2K Screen Mode: 2K Processor Model: i5-1340P Processor Model: i5-1340P Height: 0.58 Width: 11.5 Depth: 8.2 Processor Core: Dodeca-core (12 Core) Touchscreen: Yes Processor Manufacturer: Intel Graphics Controller Manufacturer: Intel Graphics Controller Model: Iris Xe Graphics Bluetooth: Yes Graphics Memory Accessibility: Shared Finger Print Reader: Yes WWAN Supported: No Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax Maximum Power Supply Wattage: 65 W Product Family: ThinkPad X1 Nano Gen 3 Keyboard Backlight: Yes Total Solid State Drive Capacity: 512 GB Operating System Platform: Windows Keyboard Localization: English Operating System Language: English Processor Generation: 13th Gen Limited Warranty Duration: 3 Year Product Color: Deep Black Total
Features
Features:
Anti-reflection
Anti-smudge
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-1340P |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.31 lb |
| Product Color | Deep Black |
| Height | 0.58" |
| Color Family | Black |
| Width | 11.5" |
| Depth | 8.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <li>3-year, Courier or Carry-in</li><li>3Y Sealed Battery Add On</li><li> 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Courier/Carry-in</li> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2160 x 1350 |
| Screen Size | 13" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 450 Nit |
| Screen Mode | 2K |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Relentless innovation The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad X1 Nano Gen 3 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21K10007US |
| Product Model | 21K10007US |
| Product Series | X1 Nano Gen 3 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Release Month | April |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information