Lenovo
Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 3 21K10009US 13" Touchscreen Notebook - 2K - 2160 x 1350 - Intel Core i7 13th Gen i7-1360P Dodeca-core [12 Core] 2.20 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 512 GB
- SKU:
- 20156295
- MPN:
- 21k10009us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Relentless innovation
The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts.
Package Contents:
- ThinkPad X1 Nano Gen 3
- Power Adapter
Features
Package Contents:
- ThinkPad X1 Nano Gen 3
- Power Adapter
Features:
Anti-glare Screen
Anti-smudge
Anti-reflection
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i7-1360P |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.31 lb |
| Product Color | Deep Black |
| Height | 0.58" |
| Color Family | Black |
| Width | 11.5" |
| Depth | 8.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <li>3-year, Courier or Carry-in</li><li>3Y Sealed Battery Add On</li><li> 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Courier/Carry-in</li> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2160 x 1350 |
| Screen Size | 13" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 450 Nit |
| Screen Mode | 2K |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Relentless innovation The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad X1 Nano Gen 3 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21K10009US |
| Product Model | 21K10009US |
| Product Series | X1 Nano Gen 3 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Release Month | April |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Network (RJ-45) | No |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 3 21K10009US 13" Touchscreen Notebook - 2K - 2160 x 1350 - Intel Core i7 13th Gen i7-1360P Dodeca-core [12 Core] 2.20 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 512 GB