Lenovo
Lenovo 300e Windows 2nd Gen 81M90007US 11.6" Touchscreen 2 in 1 Notebook - 1366 x 768 - Intel Pentium Silver N5000 Quad-core [4 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 128 GB Flash Memory - Gray
- SKU:
- 18996905
- MPN:
- 81m90007us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/02/2022 10:23:28 AM PST
- Stock Update:
- 08/02/2022 10:23:28 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
At the head of the classWith powerful processing, a 360-degree hinge that accommodates 4 learning modes, and Pencil Touch technology, our 2nd generation 11.6" Windows version of the Lenovo 300e (2nd Gen) 2-in-1 laptop delivers a premium classroom experience. Factor in durability features like a sealed keyboard, mechanically anchored keys, and drop-resistance, and this convertible is sure to earn the grade.
Package Contents:
Features
Package Contents:
300e Windows 2nd Gen 81M90007US 2 in 1 Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter Stylus
Specs
| Built-in Devices | |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | N5000 |
| Processor Type | Pentium Silver |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.82" |
| Color Family | Gray |
| Width | 8" |
| Depth | 11.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Maximum Supported System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 605 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | At the head of the class With powerful processing, a 360-degree hinge that accommodates 4 learning modes, and Pencil Touch technology, our 2nd generation 11.6" Windows version of the Lenovo 300e (2nd Gen) 2-in-1 laptop delivers a premium classroom experience. Factor in durability features like a sealed keyboard, mechanically anchored keys, and drop-resistance, and this convertible is sure to earn the grade. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | 300e Windows 2nd Gen 81M90007US 2 in 1 Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81M90007US |
| Product Model | 81M90007US |
| Product Line | 300e Windows 2nd Gen |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 300e Windows 2nd Gen 81M90007US 11.6" Touchscreen 2 in 1 Notebook - 1366 x 768 - Intel Pentium Silver N5000 Quad-core [4 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 128 GB Flash Memory - Gray