Lenovo
Lenovo 300e Windows 2nd Gen 81M9007MUS 11.6" Touchscreen Netbook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4120 Quad-core [4 Core] 1.10 GHz - 8 GB Total RAM - 128 GB SSD - Gray
- SKU:
- 19756778
- MPN:
- 81m9007mus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/15/2023 10:05:28 AM PST
- Stock Update:
- 05/15/2023 10:05:28 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 300e Windows 2nd Gen 81M9007MUS 11.6" Touchscreen Netbook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4120 Quad-core (4 Core) 1.10 GHz - 8 GB Total RAM - 128 GB SSD - Gray- Experience responsive performance, power, adaptability and fun with Intel Celeron 1.10 GHz processor
- With 8 GB memory, you can switch between various applications without issue
- The 11.6" 1366 x 768 screen provides a great movie watching experience
- Windows 10 Pro comes with improved 2 x 2 snapping, helps you make more productive at work
- 128 GB total SSD capacity keeps your running programs active while your computer resumes from suspension in seconds
- Standing screen display size: ?11.6 Inches
- Screen Resolution: ?1366 x 768
- Max Screen Resolution: ?1366 x 768 Pixels
- Processor: ?1.1 GHz celeron
- RAM: ?LPDDR4
- Hard Drive: ?128 GB SSD
- Graphics Coprocessor: ?Intel UHD Graphics 600
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?UHD Graphics 600
- Number of USB 3.0 Ports: ?2
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?300e Windows 2nd Gen
- Item model number: ?81M9007MUS
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?3.39 pounds
- Product Dimensions: ?11.4 x 8 x 0.82 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?11.4 x 8 x 0.82 inches
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?1
- Optical Drive Type: ?No Information Available
At the head of the class
With powerful processing, a 360-degree hinge that accommodates 4 learning modes, and Pencil Touch technology, our 2nd generation 11.6" Windows version of the Lenovo 300e (2nd Gen) 2-in-1 laptop delivers a premium classroom experience. Factor in durability features like a sealed keyboard, mechanically anchored keys, and drop-resistance, and this convertible is sure to earn the grade.
Package Contents:
Features
Package Contents:
300e Windows 2nd Gen 81M9007MUS Netbook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | N4120 |
| Maximum Turbo Speed | 2.60 GHz |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.89 lb |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.82" |
| Width | 8" |
| Depth | 11.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Battery Energy | 42 Wh |
| Number of Cells | 3-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 600 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | At the head of the class With powerful processing, a 360-degree hinge that accommodates 4 learning modes, and Pencil Touch technology, our 2nd generation 11.6" Windows version of the Lenovo 300e (2nd Gen) 2-in-1 laptop delivers a premium classroom experience. Factor in durability features like a sealed keyboard, mechanically anchored keys, and drop-resistance, and this convertible is sure to earn the grade. |
| Product Type | Netbook |
| Product Name | 300e Windows 2nd Gen 81M9007MUS Netbook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81M9007MUS |
| Product Model | 81M9007MUS |
| Product Line | 300e Windows 2nd Gen |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 3.0 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | Type C, With DC-in LED |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 300e Windows 2nd Gen 81M9007MUS 11.6" Touchscreen Netbook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4120 Quad-core [4 Core] 1.10 GHz - 8 GB Total RAM - 128 GB SSD - Gray