Lenovo
Lenovo 300w Gen 3 82J1000JUS 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - HD - 1366 x 768 - AMD 3015e Dual-core [2 Core] 1.20 GHz - 4 GB Total RAM - 128 GB SSD - Abyss Blue
- SKU:
- 19756784
- MPN:
- 82j1000jus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The ultimate learning machine
- 11" 2-in-1 laptop built for the future of education
- The 360-degree hinge enables comfortable & convenient modes
- All-day battery life
- Touchscreen with Pencil Touch technology
- Easy to swipe or use the optional pen to take notes, sketch, and more
- Built to endure rugged and tough environments
- Integrated security & simplified device management
- Features perfect both in and out of the classroom learning
Features | An A+ performance
The Lenovo 300w Gen 3 2 in 1 laptop for students boosts power and productivity to drive learning in any environment. Built on the familiar Windows 10 platform and packed with AMD 3015e Mobile processors with Radeon™ graphics, this powerful PC creates an interactive learning experience in the classroom and beyond.
Package Contents:
- 300w Gen 3 (AMD) 82J1000JUS
- AC Adapter
- Pen
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- 300w Gen 3 (AMD) 82J1000JUS
- AC Adapter
- Pen
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 3015e |
| Maximum Turbo Speed | 2.30 GHz |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 2.93 lb |
| Product Color | Abyss Blue |
| Height | 0.78" |
| Width | 11.4" |
| Depth | 8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 11.70 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 1600 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The ultimate learning machine 11" 2-in-1 laptop built for the future of education The 360-degree hinge enables comfortable & convenient modes All-day battery life Touchscreen with Pencil Touch technology Easy to swipe or use the optional pen to take notes, sketch, and more Built to endure rugged and tough environments Integrated security & simplified device management Features perfect both in and out of the classroom learning Features | An A+ performance The Lenovo 300w Gen 3 2 in 1 laptop for students boosts power and productivity to drive learning in any environment. Built on the familiar Windows 10 platform and packed with AMD 3015e Mobile processors with Radeon™ graphics, this powerful PC creates an interactive learning experience in the classroom and beyond. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | 300w Gen 3 (AMD) 82J1000JUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82J1000JUS |
| Product Model | 82J1000JUS |
| Product Series | 300w Gen 3 |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | May |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 300w Gen 3 82J1000JUS 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - HD - 1366 x 768 - AMD 3015e Dual-core [2 Core] 1.20 GHz - 4 GB Total RAM - 128 GB SSD - Abyss Blue