Lenovo
Lenovo ThinkStation P920 30BC005NUS Workstation - 2 x Intel Xeon Silver Deca-core [10 Core] 4210R 2.40 GHz - 32 GB DDR4 SDRAM RAM - 512 GB SSD - Tower
- SKU:
- 20620096
- MPN:
- 30bc005nus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/04/2024 05:37:28 AM PST
- Stock Update:
- 03/04/2024 05:37:28 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 30BC005NUS New Lenovo Thinkstation P920 Tower- Number of Processors Supported: 2
- Number of Processors Installed: 2
- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Xeon Silver
- Processor Model: 4210R
- Standing screen display size: ?7.9 Inches
- Processor: ?2.4 GHz Xeon
- RAM: ?32 GB DDR4
- Hard Drive: ?512 GB SSD
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?Dedicated
- Wireless Type: ?2.4 GHz Radio Frequency
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?P920
- Item model number: ?30BC005NUS
- Hardware Platform: ?Windows
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?60 pounds
- Package Dimensions: ?32 x 25 x 13.5 inches
- Color: ?silver
- Processor Brand: ?Intel
- Number of Processors: ?10
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Hard Drive Interface: ?USB 3.1
Extreme Power and Performance: ThinkStation P920 The ThinkStation P920 defines extreme power and reliability. This dual-processor workstation is ISV certified, packs a performance punch and is a necessity for the most demanding workflows. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 30BC005NUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkStation. Product Series: P920. Product Model: 30BC005NUS. Product Name: ThinkStation P920 30BC005NUS. Product Type: Workstation. [Processor] Number of Processors Supported: 2. Number of Processors Installed: 2. Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Xeon Silver. Processor Model: 4210R. Processor Core: Deca-core (10 Core). Processor Speed: 2.40 GHz. vPro Technology: Yes. [Memory] Standard Memory: 32 GB. Maximum Memory Supported: 1 TB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Number of Total Memory Slots: 16. [Storage] Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. Solid State Drive Interface: PCI Express NVMe. [Controllers] Controller Type: Serial ATA. RAID Supported: Yes. RAID Levels: 0, 1. [Network & Communication] Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. [Interfaces/Ports] Total Number of USB Ports: 10. Number of USB 2.0 Ports: 2. Number of USB 3.1 Gen 1 Ports: 8. [Input Devices] Keyboard Localization: English. [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro for Workstations. Upgradable Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Language: English. Operating System Architecture: 64-bit. [Power Description] Maximum Power Supply Wattage: 1400 W. [Physical Characteristics] Form Factor: Tower. Height: 17.6". Width: 7.9". Depth: 24.4". Weight (Approximate): 68.34 lb. [Miscellaneous] Package Contents: ThinkStation P920 30BC005NUS Keyboard Mouse . Environmentally Friendly: Yes. Environmental Certification: RoHS. GREENGUARD. EPEAT Silver. [Warranty] Limited Warranty: 3 Year. Addi
Features
- ThinkStation P920 30BC005NUS
- Keyboard
- Mouse
Environmental Certification:
GREENGUARD
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA |
| RAID Levels | 0, 1 |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 1400 W |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Number of Processors Installed | 2 |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Model | 4210R |
| Processor Type | Xeon Silver |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 68.34 lb |
| Height | 17.6" |
| Width | 7.9" |
| Depth | 24.4" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3 Year Premier Support |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 1 TB |
| Total Number of Memory Slots | 16 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Extreme Power and Performance: ThinkStation P920 The ThinkStation P920 defines extreme power and reliability. This dual-processor workstation is ISV certified, packs a performance punch and is a necessity for the most demanding workflows. |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P920 30BC005NUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30BC005NUS |
| Product Model | 30BC005NUS |
| Product Series | P920 |
| Product Line | ThinkStation |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro for Workstations |
| Upgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information