Lenovo
Lenovo ThinkStation P520c 30BX00CVUS Workstation - 1 x Intel Xeon Quad-core [4 Core] W-2223 3.60 GHz - 16 GB DDR4 SDRAM RAM - 512 GB SSD - Tower
- SKU:
- 18258691
- MPN:
- 30bx00cvus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/08/2022 05:12:20 PM PST
- Stock Update:
- 12/08/2022 05:12:20 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkStation P520c 30BX00CVUS Workstation - 1 x Intel Xeon Quad-core (4 Core) W-2223 3.60 GHz - 16 GB DDR4 SDRAM RAM - 512 GB SSD - Tower - Windows 10 Pro for Workstations 64-bit - Serial ATA C- Number of Processors Supported: 1
- Number of Processors Installed: 1
- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Xeon
- Processor Model: W-2223
- Processor: 3.6 GHz Xeon
- RAM: 16 GB
- Hard Drive: 512 GB
- Brand: Lenovo
- Item model number: 30BX00CVUS
- Operating System: Windows 10 Pro for Workstations
- Processor Brand: Intel
- Computer Memory Type: DDR4 SDRAM
THINKSTATION & THINKPADP Series Workstation Family Fostering creativity for professionals across industries. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 30BX00CVUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkStation. Product Series: P520c. Product Model: 30BX00CVUS. Product Name: ThinkStation P520c 30BX00CVUS. Product Type: Workstation. [Processor] Number of Processors Supported: 1. Number of Processors Installed: 1. Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Xeon. Processor Model: W-2223. Processor Core: Quad-core (4 Core). Processor Speed: 3.60 GHz. vPro Technology: Yes. [Memory] Standard Memory: 16 GB. Maximum Memory Supported: 256 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Number of Total Memory Slots: 4. [Storage] Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. Solid State Drive Interface: PCI Express NVMe. [Controllers] Controller Type: Serial ATA. RAID Supported: Yes. RAID Levels: 0, 1. [Network & Communication] Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. [Interfaces/Ports] Total Number of USB Ports: 8. Number of USB 2.0 Ports: 2. Number of USB 3.1 Gen 1 Ports: 6. DisplayPort: Yes. [Input Devices] Keyboard Localization: English. [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro for Workstations. Operating System Language: English. Operating System Architecture: 64-bit. [Power Description] Maximum Power Supply Wattage: 625 W. [Physical Characteristics] Form Factor: Tower. Height: 14.8". Width: 6.9". Depth: 16.8". Weight (Approximate): 31.97 lb. [Miscellaneous] Package Contents: ThinkStation P520c 30BX00CVUS Keyboard Mouse . Environmentally Friendly: Yes. Environmental Certification: RoHS. GREENGUARD. EPEAT Silver. [Warranty] Limited Warranty: 3 Year. Additional Warranty Information: 3 Year Premier Support.
Features
- ThinkStation P520c 30BX00CVUS
- Keyboard
- Mouse
Environmental Certification:
GREENGUARD
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA |
| RAID Levels | 0, 1 |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 625 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Model | W-2223 |
| Processor Type | Xeon |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Speed | 3.60 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 31.97 lb |
| Height | 14.8" |
| Width | 6.9" |
| Depth | 16.8" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3 Year Premier Support |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | THINKSTATION & THINKPAD P Series Workstation Family Fostering creativity for professionals across industries |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P520c 30BX00CVUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30BX00CVUS |
| Product Model | 30BX00CVUS |
| Product Series | P520c |
| Product Line | ThinkStation |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| DisplayPort | No |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro for Workstations |
| Operating System Language | English |
Warranty Information