Lenovo
Lenovo ThinkStation P520c 30BX00DSUS Workstation - 1 x Intel Xeon Quad-core [4 Core] W-2223 3.60 GHz - 16 GB DDR4 SDRAM RAM - 512 GB SSD - Tower
- SKU:
- 18490028
- MPN:
- 30bx00dsus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkStation P520c 30BX00DSUS Workstation - 1 x Intel Xeon Quad-core (4 Core) W-2223 3.60 GHz - 16 GB DDR4 SDRAM RAM - 512 GB SSD - Tower - Intel C422 Chip - Windows 10 Pro for Workstations 64-- Number of Processors Installed: 1
- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Xeon
- Processor Model: W-2223
- Processor Core: Quad-core (4 Core)
- Processor: ?3.6 GHz Xeon
- RAM: ?16 GB
- Hard Drive: ?512 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?30BX00DSUS
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Processor Brand: ?Intel
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY Fostering creativity for professionals across industries P Series advantage Our workstations feature superior engineering and innovative design, tested and certified to render apps seamlessly by independent software vendors (ISVs). Whether complex graphics, computer aided design, or AI, we offer a workstation that works for you. Plus, with the Lenovo Performance Tuner, you can customize your system to the programs you use-and how you use them. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 30BX00DSUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkStation. Product Series: P520c. Product Model: 30BX00DSUS. Product Name: ThinkStation P520c 30BX00DSUS Workstation. Product Type: Workstation. [Processor] Number of Processors Installed: 1. Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Xeon. Processor Model: W-2223. Processor Core: Quad-core (4 Core). Processor Speed: 3.60 GHz. vPro Technology: Yes. Error Checking: ECC. Signal Processing: Registered. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. Chipset Model: C422. [Memory] Standard Memory: 16 GB. Maximum Memory Supported: 256 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Number of Total Memory Slots: 4. Memory Clock Speed: 2.93 GHz. Memory Configuration: 1 x 16GB. [Storage] Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. Solid State Drive Interface: PCI Express NVMe. Optical Drive Type: No. [Controllers] Controller Type: Serial ATA/600. RAID Supported: Yes. RAID Levels: 0, 1. [Display & Graphics] Graphics Controller Manufacturer: NVIDIA. Graphics Controller Model: Quadro P2000. Graphics Memory Capacity: 5 GB. Graphics Memory Accessibility: Dedicated. [Network & Communication] Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Wireless LAN: No. Bluetooth: No. [Interfaces/Ports] Total Number of USB Ports: 8. Number of USB 2.0 Ports: 2. Number of USB 3.1 Gen 1 Ports: 6. [Input Devices
Package Contents:
Features
Environmental Certification:
GREENGUARD
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels | 0, 1 |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 625 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Model | W-2223 |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Speed | 3.60 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C422 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 31.97 lb |
| Height | 14.8" |
| Width | 6.9" |
| Depth | 16.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| Memory Clock Speed | 2.93 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | 5 GB |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY Fostering creativity for professionals across industries P Series advantage Our workstations feature superior engineering and innovative design, tested and certified to render apps seamlessly by independent software vendors (ISVs). Whether complex graphics, computer aided design, or AI, we offer a workstation that works for you. Plus, with the Lenovo Performance Tuner, you can customize your system to the programs you use-and how you use them. |
| Product Type | Workstation |
| Product Name | ThinkStation P520c 30BX00DSUS Workstation |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 30BX00DSUS |
| Product Model | 30BX00DSUS |
| Product Series | P520c |
| Product Line | ThinkStation |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro for Workstations |
| Operating System Language | English |
Warranty Information